ANAVATAN-Demokrat Parti birleşmesi gerçekleşmedi

Mumcu'nun, “İyi niyetle başlattığımız bu süreç, bu noktada kesilmiştir” yorumunun ardından Soylu da kararını açıkladı.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, Anavatan Partisi ile bütünleşme çalışmalarının ”iyi niyetle bittiğini” söyledi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Soylu’yu parti genel merkezinde ziyaret etti.

Özdebir, ziyarette Soylu’yu genel başkanlığa seçilmesinden dolayı kutladı ve başarı diledi.

Soylu, gazetecilerin, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun ”merkez sağda bütünleşme çalışmalarında sonuca ulaşamadıkları” yönündeki açıklamalarını anımsatması üzerine, ”Çalışmalarımız iyi niyetle bitti” dedi.

Mumcu ile 3.5 aydır Türk siyasetinde eşi görülmeyen bir iyi niyet, samimiyet ve dayanışma ortaya koyduklarını belirten Soylu, ”Siyasetin bir takım teknik sıkıntıları ve zorlukları var. Bu zorlukları aşmak mümkün olmadı. Ama söyleyeceğim söz çok net; iyi niyetle bitti” dedi.

Soylu, tekrar siyasete dönmesi tartışılan eski genel başkan Tansu Çiller ile görüşme yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soru üzerine, bu süreç içerisinde bir çok kez görüştüklerini ifade etti.

Soylu, oluşturdukları heyetin Cuma günü öğleden sonra Tansu Çiller’i ziyaret edeceğini bildirdi.

Kabulde yaptığı açıklamada da Soylu, dünya piyasalarının 2007’den itibaren bir belirsizlik içine girdiğini belirterek, dünyadaki pek çok ülke bu belirsizlik karşısında tedbir alırken Türkiye’nin ”ciddi bir tedbir almadığını” savundu.

Dış ekonomik gelişmelerden en az etkilenmeyi sağlayacak ve iç ekonomik daralmayı önleyecek bir acil eylem planının hayata geçirilmesini isteyen Soylu, ekonominin AK Parti hükümetleri döneminde iyi yönetilmediğini savundu.

Soylu, uygulanan teşvik politikalarını da eleştirdi.

ERKAN MUMCU NE DEMİŞTİ ?

ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu dün yaptığı açıklamada, “İyi niyetle başlattığımız bu süreç, bu noktada kesilmiş görünmektedir” demişti.

Anavatan Partisi’nin kamuoyunun duyarlılıkları adına ortaya koyabileceği başka fedakarlık kalmadığını söyleyen Mumcu, partisinin “ilhak, iltihak” anlamına gelecek hiçbir çözümü kabul etmeyeceğini ifade etti.

Yerel seçimler dolayısıyla zamanın da kısıtlı olduğunu belirten Mumcu, “Bu defter burada noktalanmış diyebiliriz” dedi.

Muhataplarında anlayış değişikliği olup olmayacağını bilmediğini belirten Mumcu, 10 Haziranda kongre gündemini açıklamış olacaklarını, bu süreç içerisinde muhataplarından çözüme yönelik bir anlayış değişikliği olursa, bunu hayata geçirmenin mümkün olabileceğini, ancak böyle bir anlayış değişikliği beklemediklerini ifade etti.