Anavatan Partisi Lideri Mumcu ‘Türban meselesinin tartisilmasindan biktik artik’

Anavatan Partisi Genel Baskani Erkan Mumcu, Avrupa Insan Haklari Mahkemesi'nin (AIHM) Leyla Sahin'le ilgili kararinin insan haklarina aykiri oldugunu belirterek, insan haklarinin iç hukukun keyfi uygulamasina birakilamayacagini vurguladi.

Degistiremeyecekseniz çözemiyoruz dersiniz. Biktik artik bu meseleden. Bu konunun siyasetin sömürü konusu olmamasi gerekir.” seklinde konustu.

Bahçesehir Üniversitesi tarafindan düzenlenen ‘Siyaset Okulu’nda ‘demokratiklesme’ konulu panelde konusan Anavatan Partisi Lideri Erkan Mumcu, Basbakan Erdogan’in ‘AIHM’nin Leyla Sahin kararinda ulemaya danismasi gerekiyordu’ seklindeki sözlerini degerlendirdi. Mumcu, içtihat kapisi kapandigindan bu yana Islam toplumunun cevap bekleyen birçok sorusunun oldugunu belirtti. Islamin özünde din otoritesi olmadigindan din otoritesinin sadece danisma meclisi oldugunu belirten Mumcu, bu mekanizmanin da islememesi sonucunda birçok kavramin yanis anlasildiginin altini çizdi. Erkan Mumcu sözlerine, cihat kavraminin kullanilarak öne sürülen intahar komandolarini örnek verdi. Mumcu, Basbakan Erdogan’in ulema meselesine böyle yaklasmasi gerektigini söyledi.

Anavatan Lideri, Türkiye’nin demokratiklesme sorununun çok derin bir problem oldugunu söyledi. Sivil toplumun demokratiklesme üzerindeki rolüne deginen Mumcu, çogulcu demokrasinin sivil toplumsuz olamayacaginin altini çizdi. Mumcu, Türkiye’de sivil toplumun kendi maddi imkanlarina sahip olmadigini ve toplumun genis katilim saglamadigini belirterek, sivil toplumun çogu zaman devlete eklenmeye çalistigini ya da devleti taklit ettigini söyledi. TBMM’nin çok partili döneme geçtiginden bu yana siviil bir anayasa olusturamadigini kaydeden Mumcu, bir soru üzerine sivil Anayasa hazirlanmasi gibi bir hedeflerinin oldugunu söyledi. Mumcu,” Bu hedefim olmasaydi siyasete devam etmezdim.” ifadelerini kullandi.

Erkan Mumcu, tarihte devlet otoritesi içindeki rollerin bugün aynen devam ettigini öne sürerek, statüko içindeki yerlerini begenenler degisimi her zaman reddettigini belirtti. Mumcu, “Asirlar önce seriat isterik diyenlerle bugün laiklik elden gidiyor diyen adamlarin özünde tavirlarinda hiçbir fark yoktur.” seklinde konustu.