Anavatan’da Çiller tartışması

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun sürpriz Tansu Çiller ziyareti bugün toplanan MKYK’da bazı üyeler tarafından gündeme getirildi.

ANAVATAN Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) bugün Genel Başkan Mumcu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.
Öğleden sonra başlayan ve yaklaşık beş saat süren kurulda Mumcu’nun Çiller’e, cumhurbaşkanlığı adaylığı önerdiği iddialarıyla gündeme gelen ziyareti de konuşuldu.

Mumcu’nun sunuşunun ardından söz alan üyelerden Nejat Arseven; “ Çiller’e niye gittiniz” sorusunu yöneltti.

Mumcu da Arseven’i yanıtlarken görüşmenin nasıl gerçekleştiğini anlattı. Edinilen bilgiye göre Mumcu İstanbul’da Tansu Çiller’in de bulunduğu bir lokantada yemek yerken Çiller’i fark etmediğini söyledi. Mumcu, sonrasında görevli garsonun hatırlatması üzerine Çiller’i fark ettiğini, selam verdiğini ve Çiller’in de davette bulunduğunu anlattı. Mumcu, görüşme sırasında Çiller’e cumhurbaşkanlığı teklif etmediğini de ifade etti.
Kurulda üyelerden Cengiz Altınkaya, partinin iyi gitmediğini söylerken Nejat Arseven de Malatya, Kayseri, Nevşehir ve Çorum’daki örgüt istifalarının nedenini sordu.

İddiaya göre Arseven “Mesut Yılmaz’a 2002’de ayrıl demiştiniz. Şimdi ben size teklif ediyorum: Barajı aştırıp devir edeyim” dedi. Kurulda Cumhur Ersümer kongrelerin iyi gittiğini belirtirken Mahmut Ekşi ise partinin liderlik sorununun bulunmadığını kaydetti. MKYK’da partinin Danıştay’da süren hazine yardımı mücadelesi de gündeme gelirken Mumcu konunun düğümlendiğini ifade etti.