Anavatan’da Erkan Mumcu’ya tepkiler devam ediyor

Anavatan'ın seçimlere katılmama kararı, Mumcu’ya yönelik tepkilerin artmasına yol açtı.

Demokrat Parti ile yürütülen birleşme ve ittifak görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması, partinin seçimlere katılmama kararı, Mumcu’ya yönelik tepkilerin artmasına yol açtı.

Mumcu’ya tepki gösteren isimler arasında bulunan Malatya Milletvekili Miraç Akdoğan, Mumcu’nun bu süreçte ciddi prestij kaybına uğradığını belirtti. Eski ANAP milletvekili Halil İbrahim Özsoy ise Anavatan’ın seçimden kaçmasının affedilmez bir hata olduğunu ifade ederek Mumcu’nun seçimden sonra bunun vebalini ödeyeceğini söyledi.

OLAĞANÜSTÜ KONGRE BEKLENTİSİ

DP ile yürütülen birleşme ve ittifak görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması, partinin 22 Temmuz seçimlerine katılmama kararı ve son günlerde tartışma konusu olan “birleşme görüşmelerinin yürütüldüğü günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le görüştüğü” iddiaları Mumcu’yu sıkıntıya soktu. Mumcu’ya yönelik tepkiler dinmek bilmezken, bazı milletvekillerinin Mumcu’yu istifaya çağırdı. Kulislerde 22 Temmuz’un ardından Anavatan Partisi’nde önemli değişiklikler olacağı yorumları yapılırken, Malatya Milletvekili Miraç Akdoğan, Mumcu’ya tepkisini, “Erkan Mumcu partide ve politika da ciddi prestij kaybına uğradı” şeklinde dile getirdi.

HAYDAR BAŞ BİLE SEÇİME GİRİYOR

Anavatan Partisi’nin seçime girmeme kararının büyük bir hata olduğunu belirten Akdoğan,”Haydar Baş bile seçime giriyor, Anavatan girmiyor. Seçime girmeden bir siyasi parti, parti olur mu? Girmezse böyle olur, sivil toplum örgütünden farkı kalmaz” dedi. Akdoğan, Anavatan’ın seçime girmemesi nedeniyle Mumcu’nun tarihi bir hata yaptığını da kaydederek “Anavatan’ın ölüsü bile yüzde 3 oy alırdı. Şimdi seçmen ortada kaldı” dedi. Akdoğan, “ben de herkes gibi 23 Temmuz’u bekliyorum. Ama tahminim 23 Temmuz ve sonrasında ne Mumcu kalır ne de Ağar” diye konuştu.

ÖZSOY: SEÇİMDEN SONRA VEBALİNİ ÖDEYECEK

Kongre sürecinde partiden istifa eden eski ANAP Milletvekillerinden Halil İbrahim Özsoy ise Erkan Mumcu’nun Anavatan’a yapılabilecek en büyük kötülüğü yaptığını savundu. Özsoy, “partinin bu hale gelmesine sebep olanlar seçimden sonra bunun vebalini ödeyecek” dedi. Özsoy, “Anavatan’ın seçimden kaçması affedilmez, partiyi flu hale getirdiler, görünmez kıldılar” dedi.