Anavatan’dan Başbakan’a ‘lan’ tepkisi

Anavatan Milletvekili İbrahim Özdoğan, Başbakan Erdoğan'ın çiftçilerle olan diyalogları bakımından sicilinin son derece kabarık olduğunu belirterek, Başbakan ve bakanların çiftçiden nefret ettiğini iddia etti.

Mersin Milletvekili Hüseyin Güler ile birlikte TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen İbrahim Özdoğan, Başbakan Erdoğan’ın Mersin’de Kemal Öncel isimli çiftçiye karşı kullandığı ‘lan’ ifadesini, çiftçilikten gelen bir milletvekili olarak üzerine alındığını söyledi. Tarım eski Bakanı Sami Güçlü ve Başbakan Erdoğan’ın daha önce de birkaç kez çiftçilere hakaret ettiğini ifade eden İbrahim Özdoğan, Erdoğan’ın muhalefeti eleştirmek için kullandığı, “İki koyunu güdemeyenler bizi eleştiriyor” sözüne de tepki gösterdi. Başbakan’ın bu sözüyle de Türk çiftçisine hakaret ettiğini savunan Özdoğan, “Ben koyun da güttüm, inek de güttüm, çiftçiliğin her işini yaptım. Başbakan benim sözlerime kulak versin” dedi.

İbrahim Özdoğan, Başbakan Erdoğan’ın Kemal Öncel isimli çiftçiye söylediği ”Ananı da al git burdan” ifadesinin çiftçiyi özellikle yaraladığını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kendi vatandaşını aşağılayan başka bir Başbakan olmadığını kaydetti. “Oferlerin, Maktumların karşısında el pençe divan duranlar Türk çiftçisi karşısında efeleniyor” diyen Özdoğan, “AKP’nin yaptığı sahte anketlere bakmayın. AK Parti’nin gerçek oy oranı yüzde 12 -13’e düştü. Çiftçi Kemal Öncel’e yapılan hakaretler, Recep Tayyip Erdoğan’ın acı sonunun başlangıcı oldu” şeklinde konuştu.

Mersin Milletvekili Hüseyin Güler, Başbakan Erdoğan’ın yurt dışından hiç dönmemesi dileğinde bulunarak, Mersinli çiftçiye yapılan hakaretten dolayı çok üzüntülü olduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan’a yapılan yumurtalı protestoyu gerçekleştirenlerin tutuklandığını ifade eden Güler, bu tür demokratik eylemlere karşı daha hoşgörülü olunmasını istedi.