Anayasa madde madde mi toptan mı?

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, anayasa değişikliği paketinin halk oylamasına "madde madde mi yoksa toptan mı" sunulacağına TBMM Genel Kurulunun karar vereceğini söyledi.

Şahin, Fas’a yaptığı resmi ziyaretin ardından Türkiye’ye döndü. Şahin’i
taşıyan özel uçak saat 16.30’da Esenboğa Havalimanı’na indi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, bir gazetecinin, CHP’nin
Anayasa değişikliğini hukuka aykırı bulduğunu ve Genel Kurulda oylamaya açılmamasını istediğinin hatırlatılması üzerine, Meclis Başkanlığının kanun, tasarı ve teklifleriyle ilgili görevinin iç tüzükte belli olduğunu ve sadece şekil açısından Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü uzmanlarının bir inceleme yapabileceğini söyledi. Düzenlemelerin, Anayasa’ya aykırı olup olmadığının Meclis Başkanlığınca değil ilgili ihtisas komisyonlarınca inceleneceğini ifade eden Şahin, “Bizim verilen kanun teklifleriyle tasarılarıyla ilgili içerik açısından bir inceleme yetkimiz bulunmamaktadır. Henüz Meclis Başkanlığına da verilmiş şu
anda bir Anayasa değişiklik teklifi zaten mevcut değil. Bir gelsin, geldikten sonra bu çerçevede inceleme yapılır ve gereği yerine getirilir” diye konuştu.

Şahin, bir gazetecinin “CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın paketin bir
bütün olarak ele alınmasının ve bunun ‘evet’ ve ‘hayır’ diyerek vatandaşa
sunulmasının demokratik olmayacağına ilişkin açıklamaları var. Bu konudaki değerlendirmeleriniz nedir?” sorusuna şöyle yanıt verdi:
“2001 Anayasa değişikliği sadece 34 madde olarak Meclis Genel Kurulundan çıkmıştı ve o şekilde yasalaşmıştı. Eğer bir referandum söz konusu olsaydı, o da toptan referanduma sunulacak bir şekildeydi. Geçmişte Anayasa değişiklikleriyle ilgili referandum bir kez yapıldı ama o da madde madde değil toptan olmuştu.

Tabii buna Genel Kurul karar verecek, ben karar vermeyeceğim. Anayasa’nın madde madde mi halk oyuna sunulacağı yoksa toptan mı sunulacağına Genel Kurul karar verir.”