Anayasa Uzlaşma Komisyonu AKP’siz toplandı

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, AK Partili üyeler olmadan TBMM ek binasında toplantı yaptı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, AK Partili üyeler olmadan TBMM ek binasında toplantı yaptı. Toplantı sonrası açıklama yapan komisyon üyeleri AK Partili üyelerin mazeretsiz olarak toplantıya gelmediğini söyledi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndaki tıkanıklık bugün somut olarak gün yüzüne çıktı. AK Partili üyeler komisyon toplantısına gelmedi. MHP'li Faruk Bal'ın başkanlığında komisyon toplantısı CHP, MHP ve BDP'li üyelerin katılımı ile TBMM ek binasında gerçekleşti.

BDP Milletvekili Bengi Yıldız, komisyon toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Biz çalışma usullerimizin 5. maddesine göre 3 parti bu toplantıyı tertip edebiliyor. Bugün üç parti bir araya geldi. Adalet ve Kalkınma Partisi yetkilileri hiçbir mazeret belirtmeden bu toplantıya katılmadılar. Meclis Başkanı'mız tutanakçı dahi göndermedi. Adalet ve Kalkınma Partisi direk olarak komisyondan çekildiğini söylemediği sürece 15. maddeye göre bu komisyon hayatiyetini devam ettirir. Bugün birincisini gerçekleştirdik, pazartesi ikincisini daha sonra üçüncüsünü gerçekleştireceğiz. Bir parti üst üste bu çalışmaya gelmediği zaman 'biz bu anayasa çalışmasından çekiliyoruz' demiş oluyor. Biz o süreci tüketmeyinceye kadar bu komisyona devam etmeye çalışacağız." diye konuştu.

MHP Milletvekili Faruk Bal ise "Bir kirli oyun ile Anayasa Uzlaşma Komisyonu karşı karşıya kalmıştır. Komisyonun çalışma usul ve esaslarını belirleyen iç yönetmeliğinin 15.maddesine göre komisyonun ancak görevini tamamlayabilmesi veya bir partinin komisyondan çekilmesiyle dağılacağını hükme bağlamasına rağmen sayın Meclis Başkanı alet edilmek suretiyle komisyon çalışmaları ertelenmek ya da sona erdirilmek istenmiştir. Bugün saat 15.00'te biz MHP olarak ve diğer iki partinin CHP ve BDP bu toplantıya katılmıştır. Bu toplantıya Adalet ve Kalkınma Partisi hiçbir mazeret ileri sürmemiştir, hiçbir temsilcisi ile katılmamıştır. Bu tutanak altına alınmıştır." ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Atilla Kart ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: "14 Kasım ve dün sayın Meclis Başkanı başkanlığında yapılan toplantılarda sayın Meclis Başkanı özet olarak şu noktadaydı; komisyonun şuana kadarki görüşmelerinin kamuoyunun görüş ve önerisine sunulması yönünde ara kararı aldı. Hatta bizim o konudaki talebimize karşılık Meclis Başkanı bunu kitaba da dönüştürülebileceğini söyledi. Ayrıca TRT yayınlarına dönüştürülebileceğini söyledi. Rapor yoluyla siyasi parti liderlerine ulaştırmasını önerdi. Bunu da uygun gördük. Aradan üç gün geçti, sayın Meclis Başkanı tek başına üç partinin şiddetli tepkisine rağmen komisyon çalışmalarının sona erdirildiğinden söz ediyor. Arada ne oldu da karar değişikliği içine girdi. Öyle anlaşılıyor ki sayın Meclis Başkanı AKP Genel Başkanı'nın talimatlarına daha fazla direnemedi."