Anayasa’da degisiklik yapildi.

ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti Anayasasi'nin Bazi Maddelerinin Degistirilmesi Hakkinda Kanun Resmi Gazete'de yayimlandi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasi’nin 160’inci maddesinin birinci fikrasinda yer alan “genel ve katma bütçeli dairelerin” ibaresi “merkezî yönetim bütçesi kapsamindaki kamu idareleri ile sosyal güvenlik kurumlarinin” seklinde degistirildi ve ayni maddeye; “Mahallî idarelerin hesap ve islemlerinin denetimi ve kesin hükme baglanmasi Sayistay tarafindan yapilir.” seklindeki üçüncü fikra eklendi.

Kanuna göre; malî yil baslangici ile merkezi yönetim bütçesinin hazirlanmasi, uygulanmasi ve kontrolü kanunla düzenlenecek.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasi’nin 162’nci maddesinin birinci fikrasinda yer alan “genel ve katma bütçe tasarilari” ibaresi “merkezî yönetim bütçe tasarisi” seklinde düzenlendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) üyeleri, Genel Kurul’da, kamu idare bütçeleri hakkinda düsüncelerini, her bütçenin tümü üzerindeki görüsmeler sirasinda açiklayacak; bölümler ve degisiklik önergeleri, üzerinde ayrica görüsme yapilmaksizin okunacak ve oylanacak.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasi’nin 163’üncü maddesinde yer alan “genel ve katma bütçelerle” ibaresi “merkezî yönetim bütçesiyle” seklinde degistirildi.

Kanun yayimi tarihinde yürürlüge girecek ve halkoylamasina sunulmasi halinde tümüyle oylanacak.