Anayasa’ya göre vekil asil gibidir mesele bitmiştir

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in hükümetin adayı Adnan Büyükdeniz'i veto etme gerekçesini açıklamasını isteyen Başbakan Tayyip Erdoğan, ‘asil-vekil' tartışmalarının yersiz olduğu görüşünde.

Vekil, asil gibidir derken bütün mesele bitmiştir, tartışılmaz. Bankanın başında işini bilen, işini yapan birini tartışmaya gerek yok.” Erdoğan, bu gelişmelere rağmen ikinci bir ismi Cumhurbaşkanı’na göndereceklerini vurgularken TÜSİAD’ın eleştirilerine de sert çıktı: “Kendi işine baksın. O mu bu atamaları yapacak? İsim ararken gidip ona mı soracağız? Kendisi yatırımını şuyunu buyunu yaparken bize mi danışıyor?”

Suudi Arabistan’ın büyük kentlerinden Cidde’den dönüşünde uçakta gazetecilerin Merkez Bankası’na ilişkin sorularını cevaplayan Başbakan Tayyip Erdoğan, Turgut Özal’ın konuyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne bir başvurusu olduğunu aktardı. Erdoğan, “Orada Anayasa Mahkemesi atamalarda yerindelik yetkisinin Bakanlar Kurulu’nda olduğunu ifade ediyor. Bu gerekçeyi ise Sayın Cumhurbaşkanı yazıyor. O zaman Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bu kararın altında imzası var. Yani halkımıza, milletimize hesap veren biziz. Böyle bir makam ve mevkiye tabii ki Bakanlar Kurulu olarak karar alıyoruz.” diye konuştu.

Valiler konusunda, İçişleri Bakanı’nın müteaddit defalar Cumhurbaşkanı ile görüşmeler yaptığını anlatan Başbakan, “Emniyet ile ilgili aynı şey… Yani biz her konuyu bu şekilde müzakere sebebi yapacaksak bu hükümetin varlık nedeni de ortadan kalkıyor. O zaman bu hükümet seçimle gelmiş bir hükümet olmaz. O zaman işte tam başkanlık sistemi çalışıyor mantığı. Bu hükümet kendisine yasaların verdiği yetkiyi kullanıyor.” şeklinde konuştu. Merkez Bankası başkanını, Bakanlar Kurulu’nun teklif ettiğini anlatan Erdoğan, şunları dile getirdi: “Sayın Cumhurbaşkanı da inceler ve onaylar veya reddeder. Ama biz istiyoruz ki, reddederken bir gerekçe koyar. Yani yerindelik kararı o Anayasa Mahkemesi kararına göre bizde. Yani bu hukuki bir gerekçe ile reddedilse ne âlâ; ama ‘uygun görülmediğinden’. Niye uygun görülmediğinden? Bu yok.”

Başkan yardımcılığı konusuna da değinen Tayyip Erdoğan, “Başkan yardımcısı konusunda kanun diyor ki, Merkez Bankası başkanı, başkan yardımcısını bakana teklif eder, bakan başbakana, başbakan cumhurbaşkanına teklif eder. Şimdi iki tane boşluğunuz var. Mevcut başkan vekili bu isimleri teklif edip de bunu başkan vekili atadı dersen ne derece doğru olur? Niye bu doğru değil, asıl başkan gelsin o teklif etsin.” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan, Serdengeçti’yi isteyen TÜSİAD’a sert çıktı: Kendi işinize bakın

Muhalefetin Merkez Bankası başkanlığı için Süreyya Serdengeçti ismini telaffuz etmesini doğru bulmayan Başbakan Erdoğan, ‘Patronlar Kulübü’ TÜSİAD’a da sert çıktı. Erdoğan, “O kendi işine baksın. O mu bu atamaları yapacak, o mu bu teklifleri yapacak? Yani biz burada isim ararken gidip ona mı soracağız? Kendisi affedersiniz, yatırımını, şuyunu buyunu yaparken gelip bize mi danışıyor? Herkes kendi işini bilmeli. Biz kendi işimizi biliyoruz. Ama öyle şeyler olur ki, müzakeremizi yaparız. Sivil toplum örgütleri ile müzakeresini yaparız. Bu arkadaşlar daha önce de gelmişler. Bu noktada düşüncelerini bakanıma da söylemişler. Ama biz bu noktada teklifimizi yaptıktan sonra hâlâ isimler üzerinde durmaları çok çirkin.” dedi. Erdoğan’a göre gelişmeleri asıl etkileyen bu tarz söylemler. “Hükümet böyle bir şeyi yapıyor, ismini açıklamıştır; ama sen kalkıp da hâlâ şu isim diyemezsin.” ifadesini kullanan Başbakan, şöyle devam etti: “Anamuhalefet lideri ‘Serdengeçti’nin görev süresi uzamalı’ dememeli. Bunlar yakışıksız şeyler, doğru şeyler değil. Bakıyorum bazı köşe yazarları garip garip eleştiriler yapıyorlar. Çok iyi üniversitelerden mezun olmuş olabilir, yok nereden mezun olmuş olabilir. Faizsiz bankada genel müdür veya faizsiz bankanın başında. Mesele para politikaları, Merkez Bankası’nın en önemli yanı budur. Bir defa bu kişinin (dini) yok, bu kişinin yöneticilik kabiliyeti var mı aslolan budur.” Adnan Büyükdeniz’in yıllarca TÜSİAD’a danışmanlık yaptığını hatırlatan Erdoğan, “Gündemde tutmanın çok doğru olduğuna da doğrusu inanmıyorum. Meseleyi mümkün olduğu kadar gündemden çıkarmak ve işimize bakmak zorundayız. Gerekli olan yeni ismi de veririz.” diye konuştu.