Anestezi degil dikkatsizlik öldürüyor

Saglik sektöründe sikintilarin bitmek bilmedigi Türkiye’de yanlis tibbi müdahaleler sebebiyle bazi hastalar sakat kalirken kimileri de ölümle sonuçlanan üzücü olaylarla karsi karsiya kaliyor. Saglik elemaninin azligi ve hasta yogunluguna tibbi araç ve gereçlerin eksiligi de eklenince sorunun büyüklügü ortaya çikiyor. Son dönemlerde özellikle yanlis anestezi uygulamalari ile bir çok vatandas yasamini yitirdi. Bel fitigi, kalça çikigi ve burun estetigi gibi basit operasyonlarda bile hastalarin sakatlik yada ölüm gibi üzücü durumlarla karsilasmasi vatandasi tedirgin ediyor. Son olarak Konya’da yanlis anestezi sonucu bir kiz çocugu vücut islevlerini büyük ölçüde kaybetti. Kalça çikigi teshisi konulan Sevgi Öz, Konya Sosyal Sigortalar Hastanesi (SSK) yeni adiyla Meram Devlet Hastanesi’ne kaldirildi. Yapilan tetkik ve muayeneler sonucunda Öz’ün ameliyat yapilmasina karar verildi. Ameliyat odasina alinan Öz’ün kalbi, yapilan anestezi hatasi sebebiyle bir süre durdu. Kalbin durmasiyla beynine yeterince oksijen gitmeyen Öz, vücut islevininin yüzde 92’sini kaybederek bitkisel hayata girdi.

Ameliyat sonrasinda kizinin vücut fonksiyonlarini büyük ölçüde kaybettigini ögrenen baba Öz, ilk basta söylenenlere inanmak istememis. ‘Kalça çikigi ile ameliyat olan bir insan nasil olurda bitkisel hayata girer?’ diyerek saskinligini ifade eden baba Öz, yaptigi arastirmada yanlis anestezi sebebiyle kizinin bitkisel hayata girdigini ögreniyor. Ilk olarak Konya Cumhuriyet Bassavciligi’na suç duyurusunda bulunan Öz, açtigi davalarla hukuk mücadelesine baslamis. Yaklasik 3 yil süren davada baba Öz, kizi kucaginda adliye koridorlarinda dolasti. Sonuçlanan davada anestezi uzmanlari 8/3 kusurlu bulunarak 220 YTL ceza verildi.

Alinan karari içine sindiremedigini belirten Öz, “Kizim yanis anestezi ile beden islevlerini büyük ölçüde kaybetti. Saniklara 220 YTL gibi basit bir ceza verilerek dava sonuçlandi. Bu basit ceza beni tatmin etmedi. Benim yüregim yandi. Kizim Sevgi’nin hayati bitti. Baska Sevgilerin hayatinin kararmamasi için davayi temyize gütürdüm. Ordan bir sonuç çikmazsa davayi Avurapa Insan Haklari Mahkemesi’ne tasiyacagim.” diyerek yasadiklarini aktariyor.

Durumun bir benzeri de Gaziantep’de yasandi. Gaziantep Devlet Hastanesi’ne giden Orhan Ceren isimli bir hastaya bel fitigi teshisi konuluyor. Doktorlarin kolay bir ameliyat olmasini söylemeleri ile cerrahi operasyona ikna olan Ceren, anestezi uzmani tarafindan genel anestezi uygulamasinin ardindan ameliyata alindi. Ameliyat sirasinda Ceren’in kalbinin durdugu anlasilmasi üzerine hasta, Özel Sani Konukoglu Tip Merkezi’ne kaldirilarak yogun bakima alindi. 6 gün boyunca solunum cihazina bagli olarak yasam mücadelesi veren Ceren, mücadeyi kaybederek yasamini yitirdi.

Yasanan anestezi hatalariyla ilgili açiklama yapan Meram Tip Fakültesi Anestezi Uzmani Seref Otelcioglu, Anestezi uygulamasi sirasinda hastalarin ölüm riski bulundugunu belirtti. Otelcioglu, anesteziyi yapan uzmanin çok dikkatli olmasi gerektigini söyledi. Islerinin son derece titizlik ve dikkat isteyen bir uygulama oludugunu dile getiren Otelcioglu, “Ameliyat için anestezisi yapilan hasta geçici olarak felç oluyor. Bayildiktan sonra parmaginin ucunu dahi oynatamaz. Baygin haldeki hastanin nefes almasini bile biz sagliyoruz. Bu yüzden ameliyat öncesinde ameliyat esnasinda ve sonrasinda çok dikkatli olunmasi lazim.” diye konustu. Hastalarin yogunlugu sebebiyle islerinin aceleye getirilmesinden yakinan Serefoglu, “Hasta anesteziye alinmadan önce cihazlarin kontroden geçmesi gerekiyor. Ayrica bir çok tetkikin yapilmasi lazim ancak hasta yogunlugundan çogu kez bu yapilamiyor. Bir anestezi uzmani enfazla 5 hastaya bakabilir. Siz ona 15 hasta yüklerseniz. Bir takim hatalar olacak. Ölümler de yasanacak. Bunlarin önlenmezi için bazi düzenlemelerin yapilmasi lazim.” seklinde konustu.

Kimi oksijen tüplerinin içine yanlislikla azot ve benzeri gazlarin konuldugunu önesüren Otelcioglu, ameliyat öncesi kullanilacak cihazlarin tek tek konrolden geçirilmesi lazim. Yoksa üzücü olaylarlarni yasanmasi kaçinilmaz oluyor. Basimdan geçtigi için söylüyorum. Baska bir hastaneden bize iki hasta intikal etti. Ikisine de oksijen yerine azot verilmis. Hastalar mosmor olmuslardi. Birini kurtardik. Fakat diger için geç kalinmisti. Yaptigimiz tüm müdahaleler sonuç vermedi. Malesef hastayi kurtaramadik. Böyle basit bir hata bile ölümle sonuçlaniyor.” diyerek yasadigi bir vakayi aktardi.

Ameliyat sonrasinda cihazlarin en az 5 dakika süren check-up’tan geçmesi gerektigine dikkat çeken Prof.Dr. Otelcioglu, “Hastalar o kadar yogun ki cihazlari kontrol etme imkanimiz olmuyor. Bir hasta kalkarken diger hasta apartopar getiriliyor. Bunu düzelmesi için mutlaka rendevu sistemine geçmesi gerekir.” diye ekliyor.

Yasanan olaylarin bir çogunun dikkatsizlikten kaynaklanindagini kaydeden Otelcioglu, hasta yogunlugunun anestezistin dikkatini dagittigini, durumun oldugu gibi devam etmesi durumunda bir çok hastanin yasamini kaybedecegini sözlerine ekliyor.