Anestezi uzmanı olmadan ameliyat yapıyorlar!

Sakarya'da doktor ve personel açığı sağlık çalışanlarını canından bezdirdi.

Adapazarı’nın en modern hastanesi olan Yenikent Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin Can da hastanesinde çok mükemmel donanıma sahip bir radyoloji servisi olduğunu, ancak uzman doktor olmaması sebebiyle bu cihazlardan yeterince yararlanılamadığını kaydetti.
Sakarya Genç İşadamları Derneği’nde (SAGİAD) bir araya gelen Sivil Toplum Platformu’nda bu hafta ‘sağlıkta kalite’ konusu ele alındı. Tabipler Odası Başkanı Dursun Bostancı, sağlıkta kalitenin nasıl yakalanacağı konusundaki bilgi vermesinin ardından Sağlık İl Müdürü Sedat Aydın, Sakarya’da uzman, pratisyen ve hemşire sıkıntısını dile getirdi. Türkiye sıralamasında uzman hekim sayısı bakımından Sakarya’nın 47, pratisyen hekimde 57, hemşirede 64 ve ebede de 47. sırada olduğunu belirterek, personel açığının had safhada olduğunu kaydetti. Hastanenin fiziki mekanı, teknik donanımı ne kadar güzel olursa olsun insan gücü olmadığı taktirde bir kıymet arzetmediğini vurgulayan Aydın, öyleki doktorların bazı ameliyatları anestezi uzmanı olmadan yaptıklarını açıkladı. Aydın, “Aslında bu doktorlar büyük bir kahraman.” dedi.

Sakarya’ya 60 doktor kadrosu verilmesine rağmen, doktorların gelmediğini dile getiren Aydın, “Bu kadroya iki pratisyen ve 7 uzman doktor gelmek istedi. Uzman doktorun ise sadece 4’ü göreve başladı. Doktorlar Sakarya’ya gelmek istemiyor. Tabi bunun sebeplerini bilemiyoruz. Belki deprem bölgesinde olmamız etken olabilir. Doktorun onayı olmadan görevlendirme yapamıyoruz. Kimseyi kulağından çekip gel burada çalış diyemiyoruz. Bırakın yeni atamaları şehir içindeki atamalarda bile büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bir doktora “sen şurda görev yap” deyince olumsuzluklarla karşı karşı kalıyoruz.” şeklinde konuştu.

Aydın, önümüzdeki yaz ayında Aile Hekimliği sistemine gecileceğini belirterek, bunda başarılı olunduğu taktirde hastanelerdeki yığılmanın önüne geçilebileceğini dile getirdi. Aydın, Sakarya Üniversitesi bünyesinde kurulacak tıp fakültesine karşı olmadığını ancak ‘tabeladan’ ibaret fakülteye karşı olduklarını anlattı. Aydın, kendilerinin öncelikle Araştırma Hastanesi’nin açılmasından yana olduklarını vurguladı.

Yenikent Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.Hüseyin Can da hastanesinin fiziki mekan güzelliğiyle ön plana çıkmasından rahatsızlık duyduğunu söyledi. Hastanede çok ileri düzeyde tıbbi cihazlar bulunduğunu vurgulayan Can, “Mükemmel cihazlarla donatılmış bir radyoloji servisi var. Mamografi cihazımız bile mevcut. Ancak uzman hekim olmaması sebebiyle günde sadece 5 tane çekebiliyoruz. Raporları ise Devlet hastanesi’ndeki bir uzmana okutuyoruz. Bence bu cihazlar ortak kullanım alanlarında toplanmalı ve daha çok kişiye hizmet verebilmeli” dedi.

Toplantıda sağlıktaki sorunların bir rapora halinde hazırlanarak Ankara’daki yetkililere ulaştırılması kararlaştırıldı. Ayrıca, Sakarya milletvekillerin de önümüzdeki toplantılara davet edilerek bilgi verileceği ve soruna çözüm bulmalarının isteneceği belirtildi.