Ani bebek ölümleri sır değil

Ani Bebek Ölümü Sendromu'nun arkasındaki sır perdesi aralandı.

ABD’de, Harvard Tıp Fakültesi ve Boston Çocuk Hastanesinden biraraya gelen bir grup doktor tarafından yapılan araştırma, ‘Ani Bebek Ölümü Sendromu’ hastalığının önündeki sır perdesini araladı. Yapılan araştırma, gizemli hastalıktan ölen bebeklerin, uyku, solunum ve vücut ısısını düzenleyen beyinsaplarında bir anormallik olduğunu ortaya koydu. David Paterson öncülüğünde yürütülen çalışmaya göre, her yıl binlerce çocuğun ölümüne neden olan sendroma sahip bebeklerin beyinlerine, gerek duyulandan daha az oksijen gidiyor.
BEYİNSAPI NORMAL DEĞİL

Bu sendrom nedeniyle öldükleri anlaşılan 31 bebek ve diğer nedenlerden ölen 10 bebek arasında karşılaştırmalı olarak yürütülen araştırma sonucunda güçlü kanıtlara ulaştıklarını belirten doktorlar, bu bebeklerde, nefes alıp verme, kanın damarlarda dolaşımı, kalbin atım düzeni ve uyku uyanıklık gibi faaliyetlerin yürütüldüğü beyinsapı anormal bir yapıya sahip.

KARBONDİOKSİT FAZLA

Normal bir bebek vücudunda karbondioksit miktarı arttığında hızlı nefes alıp vermeye başlıyor. Vücut otomatik olarak oksijen ve karbondioksit miktarını ayarlayan sistemi devreye sokuyor ve böylece vücudundaki oksijen miktarı artıyor. Araştırmacılara göre, bu sendrom nedeniyle ölen bebeklerde beyinsapında sorun var ve serotonin mekanizması iyi çalışmadığı için nefes alıp verme düzenli şekilde olmuyor. Bunun neticesinde ise oksijensiz kalan beyin, bebeği ölüme terkediyor. Bu arada, beyinde, nöronlar arasında mesajları ileten yüz kadar kimyasal aracıdan birisi olan “serotonin”i kullanan ve üreten sinir hücrelerinde anomali olması, solunum, tansiyon, karbondiyoksite hassasiyeti ve vücut ısısını tehlikeye sokuyor.

ERKEN TEŞHİS ÜMİDİ

Amerika Tıp Birliği tarafından yayınlanan gazetede yer alan ve araştırmacı Hannah Kinney’in kaleme aldığı yazıya göre, bu sendrom, artık bebek anne karnındayken saptanabilecek. Doktorlara göre, ilerleyen yıllarda bu ölümlerin önüne geçilebilecek önemli aşamalar kaydedilecek. Ani bebek ölümleri, bir yaşın altındaki bebeklerde herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ve genelde bebek uykuda iken oluşan ölümlere verilen genel ad. Ölüm nedeni şu ana kadar otopsiye rağmen bilinmemekteydi. Erkek çocuklarda ise daha fazla görüldüğü biliniyor.

Risk faktörleri neler

Uzmanlara göre, ani bebek ölümleri yüzüstü yatırılan cocuklarda, sırt üstü yatırılanlara göre daha sık görülüyor. Kalabalık ortamda uyuma, aşırı sıcak ve enfeksiyonlar (özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları) ani bebek ölümlerini tetikleyen önemli faktörler arasında yer alıyor. Kış aylarında daha fazla rastlanması dikkat çekiyor.

Annelere öneriler

Bebeğinizi mümkün olduğunca sırt üstü yatırın

Hamilelik süresince kesinlikle sigara içmeyin

Bebeğinizin üşümesine izin vermeyin

Yatarken bebeğin yüzünü kapatmayın

İlk 4 ay bebeğinizi yalnızca anne sütüyle besleyin

Bebeğinizle aynı yatağı paylaşmak yerine kendi yatağında yatırın

Doğum öncesi ve sonrası bakımları yaptırın