Anıtkabir-cami fotoğrafı olay oldu!

Anıtkabir ile Kocatepe Camii aynı fotoğraf karesine girdi, ortalık karıştı. Fotoğrafın gerçek olduğu noter huzurunda kanıtlandı.

İddianın sahibi Habertürk, cami ile Anıtkabir’i yan yana getiren fotoğrafla ilgili haberi ekranlarına taşırken, ‘fotomontajın amacını’ sorguladı.
Canlı yayına bağlanarak iddiaları yanıtlayan Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Bengi ise “Böyle bir kare ilk defa bu arkadaşımız tarafından yakalanmış. Ve yenilik unsuru dolayısıyla AA da bunu haber yapmış ve o gün abonelerimizden çok beğeni toplamıştır” dedi. Spikerin, “Takvimde kasım yaprağında AA olarak neyi simgelemek istediniz” sorusu üzerine Bengi, “Bu fotoğrafta hiçbir art niyet söz konusu değil. Sadece sanatsal kaygı var” yanıtını verdi.

Bengi, Kocatepe Camii ile Anıtkabir’in aynı karede olmasının yadırganmasına anlam veremediğini söylerken fotoğrafın bu kez noter ve basın önünde çekilmesi önerisini de kabul etti. AA muhabiri Tolga Adanalı, önceki akşam, ilk kez eylülde çektiği fotoğrafı tekrarlamak için Başkent Öğretmenevi’ne gitti.

Adanalı, fotoğrafın fotomontaj olmadığını aynı kareyi çekerek kanıtlarken, ‘diyaframı 22’ye ayarladığını, 300 milimlik teleobjektif kullandığını ve 10 saniye pozlamayla görüntüyü aldığını’ söyledi.