Ankara AKP il baskanlari toplantisi

Konusmasinda, AK Parti’nin 3 yilini kisaca degerlendiren Erdogan, medyanin yapilanlari gerektigi biçimde yansitilmamasindan sikayet ederek, AK Parti’nin 3 yilda neler yaptigini teskilatlarin vatandasa anlatmasi gerektigini ifade etti. Erdogan, “Bunu, ‘medya anlatir’ diye beklemeyin. Medya bunu anlatmayacak, tam aksini yapacak. Tipki küresel sermayeyi Türkiye’ye getirirken ‘Bunlar buraya niçin geliyor?’ dedikleri gibi” dedi. AK Parti’nin, ‘Aka ak, karaya kara’ diyen bir siyaset anlayisini, Türkiye’ye getirdigini kaydeden Erdogan, 3 yillik icraatlarini rakamlarla, çarsi-pazar diliyle kamuoyuna anlatacaklarini söyledi. Erdogan, AK Parti’den önce bir ‘krizler ülkesi’ olan Türkiye’nin, üç yil içinde ‘firsatlar ülkesi’ haline dönüstügünü de sözlerine ekledi.
Partililerinden; hiçbir kademede, ayrimciliga tenezzül etmemelerini ve popülizme, günü kurtarmaya dönük bir siyaset anlayisi içinde olmamalarini isteyen Erdogan, “Sizlerden ricam, bu onur tablosunun karamsar bir tabloya dönüsmemesi için usule, hukuka uygun olmayan, AK Parti’ye yakismayan tutum ve davranislardan mutlaka uzak durmanizdir” seklinde konustu. “Yaptiklarimizla asla yetinmeyecegiz. Her zaman daha büyük sorumluluklara talip olacagiz” diyen Erdogan, söyle devam etti:
“Unutmayin ki, bizler fani oldugumuzu bir an bile aklimizdan, gönlümüzden çikarmayan bir anlayisin mensuplariyiz. Hesap verebilirlik duygusu, hayat anlayisimizin esasini teskil etmektedir. Bu yüzden gurura kapilmamak, yaptiklarimizi yeterli görmemek zorundayiz. Sorumlulugumuz, son nefesimize kadar devam edecektir. Bizler unutamayalim ki, sorumlulugumuzun geregini yerine getiriyoruz.”
Türkiye’de, gecelik faizin yüzde 8bin oldugu günlerin yasandigini animsatan Erdogan, bunun çesitli adlar altinda halka fatura edildigini dile getirdi. AK Parti’nin göreve geldiginde yüzde 70 olan borçlanma faizi oraninin bugün yüzde 14’e düstügünü ifade eden Basbakan Erdogan, yaklasik 1 puanlik faizin Türkiye’ye maliyetinin 1.5-2 katrilyon lira oldugunu, üç yillik AK Parti iktidarinda meydana gelen 56 puanlik düsüsün Türkiye’yi 80-90 katrilyon liralik bir kayiptan kurtardigini anlatti. Üç yil önce yüzde 34-35 seviyesinde bulunan reel faizlerde de korkunç bir düsüsün meydana geldigini dile getiren Erdogan, “Bu güzel verileri görmemek için insanin bakar-kör olmasi gerekir. Bunu göremeyenler var. Hayatinda bir koyun gütmemis olanlar, bunu anlamazlar” diye konustu.
Erdogan, medyanin bu rakamlari, AK Parti güçlenmesin diye gözden kaçirdigini belirtti. AK Parti iktidari öncesinde canavar olarak ifade edilen enflasyonun, son 3 yilda yüzde 34 seviyesinden yüzde 7.2’ye indiginin altini çizen Basbakan Erdogan, 3 yil öncesinin rakamina oranla yüzde 75 azalan enflasyonun, halkin cebindeki paranin yüzde 75 deger kazandigi anlamina geldigini kaydetti. Erdogan, AK Parti’nin neticelendiremedigi tek konunun ise issizlik oldugunu söyledi. Yüzde 11.2 olarak devraldiklari issizlik oraninin yüzde 9.7’ye geriledigini ifade eden Erdogan, “Az da olsa bu konuda mesafe aldik. Mücadeleye devam ediyoruz” dedi.
Erdogan, konusmasi boyunca yüklendigi medyanin, issizlikle ilgili yaptigi açiklamasini mansete tasiyacagini ifade ederken, “Yarinki basliklari söyleyeyim mi? Basarisiz oldugumuz konu diye pat diye girer bu” seklinde konustu. “Ülkemizin birlik ve düzeni üzerinde yeni oyunlarin oynanmak istendigi günümüzde, bu birlik tablosunu daha da güçlendirmeye, kardeslik duygusunu daha da yüceltmeye her zamankinden çok daha fazla ihtiyacimiz vardir” diyen Erdogan, “Biz, bir bölgenin, kabilenin, bir toplumsal zümrenin, bir sinifin siyasetini yapmiyoruz. Biz, milletimizin bütün fertleriyle ayni mesafede ayni kader birligi içindeyiz. Bizim farkimiz bu. Biz kendi kaderimizi, milletimizin, ülkemizin vatanimizin kaderinden ayri olarak ele almadik, almiyoruz ve almayacagiz. Bizler milletin birer unsuru, birer parçasiyiz. Milletin bizden talebi adalettir, kalkinmadir” açiklamasinda bulundu.