Ankara Annan’ın Kıbrıs temsilcisine ‘gelme’ dedi

Kıbrıs konusunda bugüne kadar iyi bir koordinasyon sergileyen Türkiye ile Birleşmiş Milletler arasında ‘güven sorunu’ yaşanıyor.

Açıklamada yer alan “adanın askersizleştirilmesi” ve Gazimağusa Limanı konusunda ilerleme sağlanmasının müzakereler öncesinde ‘güven artırıcı önlemler’ gibi sunulması da Türk Dışişleri’ni kızdırdı. BM’den duruma açıklık getirmesi istenirken, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Annan’a ‘gelinen noktanın çözüme yardımcı olmadığı’ görüşünü iletti. Ankara’dan randevu isteyen BM’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Moller’e de randevu verilmedi. Moller’in ziyaretinin istenmediği BM’ye iletildi. Türkiye’nin tepkisinin altında, Moller’in AB’yi sorunun çözümünde bir platform olarak gösterme çabası yatıyor.

Bakan Gül, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Türkiye’nin attığı adımlar ve gelişmelerden duyulan rahatsızlığı ay sonunda New York’ta bir araya geleceği Annan’a doğrudan bir kez daha aktaracak. Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin beklentilerini, “Adada sorunun çözümü için Annan’ın bir şey yapıp yapmayacağına bakacağız. Türkiye’nin açıkladığı Kıbrıs Eylem Planı’na ilişkin değerlendirmesini bildirmesini isteyeceğiz.” biçiminde ortaya koyuyor. Ankara, Annan ve Papadopulos’un, “ortak açıklama”sına şaşırırken, BM teamüllerine göre Annan’ın, böyle bir açıklamayı ancak adadaki iki toplumun liderini yanına alarak, onların mutabakatının ardından yapabileceği belirtiliyor. “Ortak açıklama”da ortaya konulan hususların, “kapsamlı çözümü ikame edecek şekilde sunulması” Ankara’nın şaşkınlığını artırdı. “Adanın askersizleştirilmesi” ve Gazimağusa Limanı konusunda ilerleme sağlanmasının müzakereler öncesinde “güven artırıcı önlemler” gibi sunulduğu 28 Şubat tarihli açıklamada, Türkiye’nin sorunun çözümü için yıllardır önerdiği “komiteler kurulması” fikri de Rumlar tarafından gündeme getirilmiş gibi takdim edildi.

Bütün bunları değerlendiren Ankara, “Annan’a duyulan güvenden dolayı” BM’ye önce ‘ölçülü tepki’ göstererek gelişmeleri ‘kriz’ biçiminde kamuoyuna sunmak istemedi. Geçtiğimiz günlerde BM’den açıklama isteyen Ankara’nın tepkisi etkili oldu ve BM’den Türkiye’yi yatıştıracak açıklamalar geldi.

BM’den istenen açıklamanın ardından Özel Temsilci Michael Moller, Ankara’ya gelmek istedi. Ancak Moller’in tavırlarını “subjektif ve AB yanlısı” bulan Ankara, temsilciye randevu vermedi. Daha önceki tutumlarından da rahatsızlık duyulan Moller’in yeni yaklaşımları Ankara’da “Annan’ın çözüm çabaları yerine, AB’yi öne çıkarma gayreti içinde hareket ediyor. ‘Önce AB gelir, sonra BM’ yaklaşımında. Son gelişmelerde de AB’yi, BM’nin önüne geçirme amacını güden yaklaşımı etkili oldu. Kıbrıs’ta kendi misyonunun dışına taşan yaklaşımlar içinde hareket ediyor.” biçiminde değerlendiriliyor.

KKTC’ye sadece üç elçi ‘evet’ dedi

KKTC’nin tanıtımı çerçevesinde geçtiğimiz yıl 8 büyükelçiyi ağırlayan Lefkoşa’nın davetine bu yıl sadece 3 büyükelçi icabet edecek. Davetin ‘resmî olmadığı’ güvencesine rağmen sadece Pakistan, Azerbaycan ve Moğolistan büyükelçileri KKTC’ye gidecek. İKÖ üyesi 5 ülkenin yanı sıra ABD, İngiltere, Venezuela, Filipinler ve Meksika elçileri katılamayacaklarını bildirdi.