Ankara az kalsın başarıyormuş!

İsrail ile Suriye, Lübnan savaşına dek iki yıl boyunca gizlice görüşmüş.

KUDÜS – İsrail ile Suriye’nin geçen iki yılda gizli görüşmeler yürütüp barış anlaşmasına ulaşmak üzere anlayış birliği formüle ettiği ortaya çıktı. Haaretz gazetesi, Avrupa’da Eylül 2004’ten Temmuz 2006’ya dek Avrupalı arabulucu eşliğinde yürütülen görüşmelerin sonuncusunun Lübnan savaşı sırasında gerçekleştiğini yazdı.
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Başbakan Tayyip Erdoğan’dan talebi üzerine Türkiye’nin de rol oynadığı temaslarda, Şam’ın İsrail’le barış ve ABD’yle iyi ilişkiler uğruna işgal altındaki Golan Tepeleri’nin stratejik su kaynakları, Filistin direnişine destek ve İran’la ittifakı gözden çıkardığı iddia edildi. Önce eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron sonra halefi Ehud Olmert’in bilgisi dahilinde yapılan temasları iki taraf da yalanladı. Şaron’un eski yardımcısı Dov Weisglass, temasların bir grup insan tarafından yapıldığı ve lider onayı alınmadığını söyledi.
Tam çekilme belirsizliği
Habere göre, iki ülke arasında önce ilkesel anlaşma, tüm yükümlülüklerin yerine getirilmesinin ardından barış anlaşması imzalanacaktı. İlkesel anlaşma, İsrail’in Golan’dan 1967’deki sınırlarına çekilmesini öngörüyordu. Ama tam çekilme konusunda Suriyeliler beş yıl, İsrailliler 15 yıldan söz ettiğinden belirsizlik vardı. Tampon bölgedeki Galile Denizi’nin ortak kullanıma açık park yapılması ve parkın Golan’ın büyük kısmını içine alması planlanıyordu. İsrailliler parka serbestçe girebilecekti. Ürdün Irmağı ve Galile Denizi’nin sularının kontrolü İsrail’e kalıyordu. Sınırın askerden arındırılması da dörtte bir oranında İsrail’in lehine yapılacaktı.

Hamas’la Hizbullah feda
Ağustos 2005’te hazırlanan belge imzalanmadı ve yasal statüsü yoktu. Suriyeliler görüşmelerin resmileştirilmesi ve üst düzey bir ABD’li yetkilinin katılmasını isteyip İsrailliler reddedince, temaslar bitti. Görüşmelere katılan Washington merkezli Ortadoğu Barışı Vakfı’ndan Geoffrey Aronson, ABD himayesinde anlaşılsaydı, Şam’dan olası talepleri şöyle aktardı: ‘Lübnan’daki Hizbullah’ın siyasi partiden ibaret olması, Hamas lideri Halid Meşal’in Şam’ı terk etmesi, Irak’ta Şii lider Mukteda Sadr ile Sünnilerin anlaşmasının sağlanması.’ Alevi Esad rejimi, İsrail’e ‘Sünni âleminin parçasıyız, Şii teokrat rejime ve İran’ın Irak politikasına karşıyız’ mesajı yollamıştı. Tüm görüşmelere katılan eski İsrail Dışişleri Müsteşarı Alon Liel ile Avrupalı arabulucu İsrail hükümetini bilgilendiriyordu. Suriye’nin temsilcisi olan ABD vatandaşı, işadamı İbrahim Süleyman da Kudüs’ü ziyaret edip Şam’ın anlaşma niyetiyle ABD’yle ilişkilerinin düzeltilmesi için yardım talebini iletmişti.