Ankara Barzani’ye ‘yeşil ışık’ yaktı

Irak Özel Temsilcisi Çelikkol, Bağdat'ta görüştüğü Kürdistan Federe Bölgesi Başkanı Barzani'ye Ankara'nın mesajını iletti: Kürdistan Bölgesel Hükümeti, Irak anayasasındaki haliyle tanınacak

Çelikkol, Ankara’nın ‘Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ni tanıma ve işbirliği yapmaya hazır olduğu mesajını iletti.
Irak’ın 15 Ekim’de halkoyuyla kabul edilen yeni anayasasının Irak Meclisi henüz toplanmadığı için yürürlüğe girmediğini anımsatan Türk diplomatik yetkilileri, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Irak Anayasası’nda yer alan ‘Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ henüz resmen kabul edilmediği için Barzani ile ‘KDP partisi lideri’ olarak görüştük. Ancak, Irak Meclisi toplandığı gün Irak Anayasası yürürlüğe girecek. O zaman, bu komşu ülkedeki anayasayı ve orada belirtilen kuruluşları orada yazılı sıfatlarıyla tanımak zorundayız. Irak halkının kabul ettiği anayasaya saygı göstermekten başka yol yok.”

Kaygılar iletildi
PKK ile mücadele konusunda da Kürdistan Bölgesel Yönetimiyle temas kurulacağını açıklayan Dışişleri kaynakları, “Asıl muhatabımız hâlâ eskiden olduğu gibi Bağdat’taki merkezi yönetim. Ancak PKK konusu ileride bölgesel yönetimlerle de ele alınabilecek” bilgisini verdi.
Ankara’nın ‘Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni Irak anayasasındaki haliyle tanıyacağı mesajını ileten Çelikkol’un, Kerkük konusunda Türkiye’nin kaygılarını aktardığı Barzani’ye, “Bu konu sadece orada yaşayan Türkmen, Arap ve Kürtlerin uzlaşmasıyla çözülmeli” mesajını da verdiği bildirildi.
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani’nin Ankara’ya daveti için de Anayasa’nın kabul edilmesi ve hükümetin kurulması beklenecek.
Irak Anayasası’nın 113. maddesinde “Bu anayasa Kürdistan Bölgesi’ni ve onun var olan bölgesel ve federal otoritelerini bu anayasanın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle resmen kabul eder ve onaylar” ifadesi yer alıyor.