Ankara ‘En Yaşanabilir Kent Ödülü’nü dörtledi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Dubai'nin Al Ain şehrinde düzenlenen LivCom Uluslarası Yaşanabilir Toplumlar Ödül Yarışması'nda, 16 yıldır 4 ödül alabilen tek kent olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Dubai’nin Al Ain şehrinde düzenlenen LivCom Uluslarası Yaşanabilir Toplumlar Ödül Yarışması’nda, 16 yıldır 4 ödül alabilen tek kent olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Belediye Meclis üyeleri ile birlikte Ala Restaron’da düzenlediği basın toplantısında Ankara’nın gelişimi, dönüşümü, yaşanabilirliği, refahı ve güzelliklerini taçlandıran LivCom Ödülleri hakkında bilgi verdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Dubai’nin Al Ain şehrinde düzenlenen ‘LivCom Uluslararası Yaşanabilirler Toplumlar Ödül Yarışmasına’ katıldıklarını ifade eden Başkan Gökçek, 3 gün süren uzun bir süreçte arkası arkasına biri 45 dakika, diğerleri yarımşar saat süren 4 sunum yaptıklarını dile getirdi. Yarışmaya değişik kategorilerde 60 kentin katıldığını açıklayan Başkan Gökçek, “Bizim kendi kategorimizde alınabilecek ödül sayısı toplam 10 tane idi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, 1997 yılında Birleşmiş Milletler’in Çevre Programı (UNEP) tarafından onaylanan ve çevre yönetiminde dünyadaki en iyi uygulamaların ödüllendirildiği tek ödül yarışması olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Al Ain kentinde düzenlenen 2012 yılı LivCom Yaşanabilir Toplumlar Ödülleri’nde hem ‘En Yaşanabilir Kentler’ kriterlerinde hem de ‘Projeler’ bazında en çok ödül kazanan kent oldu.” diye konuştu.

Yarışmaların 16 yıldır sürdüğünü belirten Başkan Gökçek, 16 yıldır 4 ödülü alan tek kentin Ankara olduğunu söyledi. Yarışma sırasında Ankara’nın dışında sadece Çin’in bir kentinin 2 ödül kazandığını aktaran Başkan Gökçek, “Büyükelçimiz özellikle konsolosumuz da bizimle birlikteydi. Gerçekten çok ciddi bir gurur tablosu yaşadık. Özellikle 400 katılımcının devamlı olarak bizim masanın fotoğrafını çekmesi Ankara olarak Türkiye olarak gerçekten bizlere gurur verdi.” ifadelerini kullandı.

        Başkan Gökçek, 6 kategori üzerinden değerlendirilen ödüller arasında Büyükşehir Belediyesi’nin kazandıklarını ise şöyle açıkladı: “Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Toplumsal Katılım Ve Yetkilendirme’ dalında ve ‘Sağlıklı Yaşam’ dalında birincilik aldık. Ayrıca projeler bazında aynı şekilde değerlendirme yapıldı. Projeler bazında da ‘Toplum merkezleri’ ile altın ödül, inşa edilmiş projeler dalında da ‘Ulus Tarihi Kent’ ile gümüş ödül aldık. Bu suretle Büyükşehir Belediyesi olarak 4 ödül almanın gururunu yaşıyoruz. Jüri üyeleri tamamen yurt dışından; Avustralya, Yeni Zellanda, ABD, Almanya, Belçika, Japonya ve İngiltere’den 15 kişi idi. Jüri üyeleri tek bir kent ile oturup da konuşmayı kendileri için büyük bir dezavantaj olarak görüp yan yana gelmiyordu. Böyle ciddi bir yarışmaydı. Dolayısıyla 6 kriter ödülde 2 tanesini 3 proje ödülünden 2 tanesini almanın gururunu keyfini yaşıyoruz, keyfini yaşıyoruz.”

ÖDÜLLER VE VERİLİŞ NEDENLERİ

Ankara, yoksullukla mücadele, suç ve suça karışma konusunda almış olduğu koruyucu ve önleyici tedbirler, engellilere sunmuş olduğu rehabilitasyon merkezleri, şehir dışından gelen hasta ve hasta yakınları için hizmet veren şefkat evleri, mesleki eğitim programları, ulaşım ve kentsel dönüşüm çalışmalarındaki başarıları nedeniyle ‘Sağlıklı Yaşam’ kriterinde ‘Dünya’nın En Yaşanabilir Kenti’ seçildi. Büyükşehir Belediyesi, ‘Toplumsal Katılım ve Yetkilendirme’ kriterinde de Kent Konseyi, Engelliler Meclisi, Çocuk Meclisi ve 153 Çağrı Merkezi ile düzenlemiş olduğu referandum ve anketler, özellikle de sosyal medya aracılığı ile vatandaşlar için erişilebilir bir kent yönetimi oluşturması, ayrıca hem üniversiteler hem de sanayiciler ile işbirliği içerisinde bulunarak istihdam imkanları oluşturması münasebetiyle de ‘Dünyanın En yaşanabilir Kenti’ unvanını perçinledi. İki kriterde Dünya’nın En Yaşanabilir Kenti seçilen ve üç ayı proje kategorisinin ikisinde finallere kalan Büyükşehir, ‘Sosyo-Ekonomik’ projeler dalında ‘Toplum Merkezleri’ ile altın ödül, ‘İnşa Edilmiş Projeler’ dalında da ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi’ ile gümüş ödül kazandı.