Ankara Kalkınma Ajansı’ndan kadın girişimcilere eğitim

Ankara Kalkınma Ajansı, Global Girişimcilik Haftası etkinlikleri kapsamında kadın girişimcilere dış ticaret eğitimleri verdi.

Ankara Kalkınma Ajansı, Global Girişimcilik Haftası etkinlikleri kapsamında kadın girişimcilere dış ticaret eğitimleri verdi.

Ankara’yı ekonomik, kültürel ve siyasal açıdan küresel bir başkente dönüştürecek kalkınma stratejilerinin geliştirilmesinde faaliyetlerini sürdüren Ankara Kalkınma Ajansı, şehrin dış ticaret potansiyelini artırmak için de çalışmaya devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen ve Ankaralı kadın girişimcilere ücretsiz olarak sunulan dış ticaret eğitimleri iki gün sürdü.

Alanında uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimlerde dış ticarette dikkat edilmesi gereken temel uluslararası kurallar, AB ve GATT çerçevesinde dış ticaret mevzuatı ve Türk ihracat rejimi, dış ticaret işlemlerinde düzenlenmesi gerekli belgeler, alınması gereken izin ve sertifikalar, dış ticarette teslim şekilleri, temel ihracat pazarlaması ve pazar araştırması ilkeleri, ihracat alacaklarının güvenli tahsil yöntemleri, uluslararası ticarî sözleşmeler ve sözleşme uygulamaları, ihracatı teşvik sistemi ve hibe şeklinde devlet yardımları konuları ele alındı. Eğitimlerin sonunda katılımcılara sertifikalar verildi.