Ankara Valisi Önal;’Çocuklarda pozitif çıkan virüs babanın eldivenlerinden bulaştı’

Ankara Valisi Kemal Önal, hastalığı pozitif çıkan çocukların babalarının, 2 gün önce göçmen kuşlardan üçünün ölmesi sonucu eldivenle temas ettiğini açıkladı.

Ankara Valisi Kemal Önal ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, kuş gribi tespit edilen 2 çocuğun tedavi gördüğü Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir süre incelemelerde bulundu. Hastane çıkışı açıklama yapan Vali Önal, daha önce alınmış karar gereği çocuk hastalar için Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin pilot hastane olarak seçildiğini söyledi. Tedavi gören hastaları ziyaret ettiklerini belirten Önal, hastaların durumlarında endişe verici bir şey olmadığını öğrendiklerini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ünüvar da yaptığı açıklamada, hastanede gözlem altına alınan çocukları ziyaret ettiğini belirterek, 5 ve 2 yaşlarında 2 çocukta ”H5N1” virüsünün pozitif çıktığını bildirdi. Çocukların genel durumunun çok iyi olduğunu ifade eden Ünüvar, ”Şu anda hastalarımız stabil durumdalar. Birisi pozitif çıktığı için tedaviye başlanmıştır. Ayrıca yine değişik sebeplerle hastalıklı ördek veya tavuklarla teması bulunan 8 çocuğumuzun tetkikleri yapılmıştır. Onlardan bir tanesinin sonucu negatif çıktı, diğerlerinin sonuçlarını önümüzdeki saatler içerisinde alacağız” diye konuştu. Ünüvar, şu an itibariyle Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gözlem altında bulunan çocukların hiç birinde ciddi bir sağlık problemi olmadığını ve tedavilerinin devam ettiğini kaydetti. Bazı çocukların ise sonuçlarını beklediklerini söyleyen Ünüvar, hastalığı pozitif çıkan çocukların isimlerinin Muharrem ve İskender Çanak olduğunu bildirdi.

Ankara Valisi Önal, bu çocukların babalarının, 2 gün önce Sarıyer Hasan Polatkan barajında göçmen kuşlardan üçünün ölmesi sonucu elinde eldivenle temas ettiğini söyledi. Babanın, eldiveni paltosunun cebine koyarak eve getirdiğini, çocukların da bu eldivenle oynadıktan sonra virüsü kaptıklarını ifade eden Önal, ”Bu inanılmayacak kadar sıkıntı verici bir şey. Babada negatif çıkan sonuç, maalesef bu iki yavruda pozitif” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Müsteşar Ünüvar, şu anda Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 8 çocuğun gözlem altında tutulduğunu ifade etti. Ünüvar, ”Bu çocukların bir tanesinde virüs negatif çıktı. Diğerlerinin sonuçlarını bekliyoruz. Sanıyorum sonuçlar bugün çıkacak. İlerleyen saatlerde sonuç çıkar ve bir yazılı açıklamayla duyuracağız” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koordinasyon Merkezi’nin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile yakın bir temas halinde 24 saat çalıştığını bildiren Ünüvar, çıkan sonuçları duyuracaklarını kaydetti.

Kanatlı kümes hayvanlarıyla temas noktasında olan vatandaşların özellikle çocuklarını bu temastan korumalarını isteyen Ünüvar, bu kişilerin ellerini sabunlu suyla yıkamalarını önerdi. Ünüvar, bir başka soru üzerine de Türkiye genelinde sonucu pozitif çıkan 9 vaka bulunduğunu, bunlardan ikisinin vefat ettiğini, bir tanesinin sonucunun negatif çıktığını, diğer vakaların tedavilerinin devam ettiğini anlattı.