Ankara’da ABD trafiği

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace ile ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Senatör John Warner, yarın sabah Ankara'ya gelecek.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile görüşecek olan Pace, öğleden sonra ise Başbakan Erdoğan tarafından kabul edilecek.

Ankara’nın ağırlayacağı diğer önemli konuk ise ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı senatör John Warner olacak. Warner da, yarın öğle saatlerinde Başbakan Erdoğan ile görüşecek. ABD senatosunun ‘Şahin’lerinden olan Warner’in, TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

Orgeneral Pace ve senatör Warner’e ABD’nin terör örgütü PKK’yla mücadele konusunda verdiği sözler hatırlatılacak. Görüşmelerde, uluslararası terörizmle mücadele eden ABD’nin, Irak’taki terörist faaliyetlerle de mücadele etmesi gerektiği vurgulanacak.Görüşmelerde, Irak ve İran’daki son gelişmelerin de değerlendirilmesi bekleniyor.

KÜRESEL TERÖRİZM VE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ SEMPOZYUMU

Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı’nın (TMMM) Bilkent Otel’de düzenlediği “Küresel Terörizm ve Uluslararası İşbirliği” konulu uluslararası sempozyumun açılış konuşmasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök yapacak. Sempozyuma; ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Pace ve Güney Kore Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sang-Hee Lee’nin yanı sıra NATO, Barış İçin Ortaklık ve Akdeniz Diyaloğu Ülkeleri’nden üst düzey askeri yetkililer katılacak.

İki gün sürecek sempozyumda; Küreselleşmenin Terörizme Etkileri, Terörizme Karşı Şehirlerin Güvenliği ve Mücadele Yöntemleri, Terörizmle Etkin Mücadele İçin İşbirliği Olanakları ile Terörizmin Ulaştığı Boyutlar ele alınacak.