‘Ankara’da çirkin bir milliyetçi ruh güç kazanıyor’

Newsweek dergisinin uluslararası baskısının bu haftaki sayısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı özgürlük ve reformlardan geri dönmekle suçlayan bir makale yayınlandı.

Dergi, buna örnek olarak Erdoğan’ın, güvenlik güçlerinin terörün piyonu olan çocuklara müdahale etmekten çekinmeyeceği şeklindeki sözlerini gösterdi.

Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin üyelik için şart koştuğu, limanlarını Kıbrıs Rum Kesimi gemilerine açması konusunda da adım atmadığını belirten dergi, Türk halkının Avrupa Birliği’ne girmeye eskisinden daha az istekli olduğunu gösteren anketleri hatırlattı. Newsweek, Erdoğan’ın MHP’ye kayan oyları geri kazanmak için milliyetçi söylemlerini arttırdığını ve bunun da ‘belki de Kasım ayında’ bir erken seçime gidilmesi ihtimalini akla getirdiği yorumunu yaptı.

Brüksel’den beklediği karşılığı alamayan Erdoğan’ın İslam dünyasıyla ilişkileri güçlendirmeye odaklandığını öne süren Newsweek; Başbakan’ın Hartum’daki Arap Zirvesi’nde konuşma yapması, Hamas’ın siyasî lideri Halid Meşal’in Türkiye ziyareti, İran ve Suriye ile ‘sıfır problem’ politikasını bu yorumunu desteklemek için kullandı.

Makalenin son paragrafında Başbakan Erdoğan’ın ülkeyi modernleştirme hedefinden dönmediği ifade edildi. Newsweek, ayrıca Başbakan’ın devlet içindeki baskı unsurlarını ortadan kaldırma çabasına ‘ordudaki şahinlerin’ engel olduğunu ve bu şahinlere karşı en iyi savunmanın Avrupa Birliği olduğunu vurguladı.

Tayyip Erdoğan’ın eski moda milliyetçilikle liberalizmi dengelemek isterken ‘tehlikeli bir oyun oynadığını’ öne süren Newsweek, ülke içinde ve Avrupa’da Erdoğan’ın başarısızlığını görmek isteyen düşmanlarının çokluğuna dikkat çekti.