Ankara’da müzik Kahire Senfoni ile başlıyor

Başkentte baharı müjdeleyen Uluslararası Ankara Müzik Festivali bu akşam Christoph Müller yönetimindeki Kahire Senfoni Orkestrası’nın, MEB Şûra Salonu’nda saat 20:30’da vereceği açılış konseri ile başlıyor.

Önceki yıllarda festival, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Carmen adlı eseri seslendirmesi ile seyirciye merhaba diyordu. Bu yıl ise Şef Christoph Müller yönetimindeki Kahire Senfoni Orkestrası’na dünyaca ünlü piyanist İdil Biret eşlik edecek. Biret ve Müller, yarın da yine MEB Şûra Salonu’nda müzikseverlerin karşısına çıkacak.

Klasik bale tarihinde Rus geleneğini sürdüren dünyanın üç önemli bale topluluğundan biri olan Kiev Balesi, ‘Don Kişot’ eseriyle 7 ve 8 Nisan’da sahne alacak. Luigi Cinque Topluluğu 10 Nisan’da, Tuck and Patti caz topluluğu 12 Nisan’da, ‘Jerusalem Ouartet’ 13 Nisan’da, Tanzanyalı grup ‘Afrikali’ 14-15 Nisan’da, Erkan Oğur ve Telvin Grubu 16 Nisan’da, Klasik-Avangard Oda Orkestrası 17 Nisan’da, Exaudi Korosu 18 Nisan’da, Joanne Shenandoah’ın solist olarak eşlik edeceği The Kevin Locke Native American Dance Ensemble 20 ve 21 Nisan’da, Festival Strings Lucerne Oda Orkestrası 24 Nisan’da, Klangfabrik Wien ise 25 Nisan’da konser verecek. Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası ise 28 ve 29 Nisan’da festivale konuk olacak. Sanatseverler, 6 Nisan’da Pelin Halkacı-Ruşen Güneş keman-viyola ikilisinin, 9 Nisan’da gitarist Enno Voorhorst’un, 19 Nisan’da piyanist Burçin Büke’nin, 22 Nisan’da ise Jeane Manson’un konserlerini izleyebilecekler. Dans toplulukları O More 11 Nisan’da, Compagnie Gang Peng ise 26 Nisan’da sahne alacak. Festival kapsamında dünyaca ünlü sanatçılarımızdan Yıldız İbrahimova da 30. sanat yılını kutlayacak. İbrahimova, ‘Rönesans’tan Caza’ konseri ile sanatta 30. yılını kutlayacak. Festivalin kapanışını ise Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası gerçekleştirecek. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın katkılarıyla MEB Şûra Salonu’nda 20.30’da başlayacak konserlerin biletleri Biletix satış noktalarından ve konser salonundan temin edilebilecek. Biletlerin fiyatları 30, 40 ve 60 YTL olarak belirlendi. En az 10 etkinlik için geçerli olacak kombine biletlere yüzde 25 oranında indirim uygulanacak, bu kapsamda en fazla 6 bilet alınabilecek. Toplu satışlarda da çeşitli oranlarda indirim yapılırken, özel Vakıf Kartı sahipleri yüzde 25, öğrenciler ise yüzde 50 oranında indirimden yararlanabilecek. Etkinliklere katılmak isteyen sanatseverler, biletlerini, Biletix noktaları Diapason, Sanatolia Sahnesi ile Kızılay, Tunalı Hilmi, Çayyolu ve Bilkent Dost kitapevlerinden satın alabilecek.