Ankara’da okulların bir ay geç açılması gündemde

Son yüzyılın en sıcak günlerini yaşayan Türkiye’de barajlar düşük orandaki su seviyeleriyle alarm veriyor.

Özellikle büyükşehirlerde yaşamı olumsuz etkileyecek susuzluk yetkilileri harekete geçirdi. Acil eylem planlarının başında su kesintileri geliyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek 1 Ağustos Çarşamba gününden itibaren başlamak üzere iki gün arayla iki gün su kesintisi uygulanacağını açıkladı. Gökçek bu uygulamanın maksimum beş ay süreceğini söyledi.

SUSUZLUK HASTALIK YARATIR

Belediye Başkanı Gökçek su kesintisi sürecinde çocukların susuzluktan etkilenmemesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na bir teklif sundu. Gökçek, Bakanlık’tan okulların yaklaşık bir ay gecikmeli olarak açılmasını istedi. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri teklifin değerlendirmeye alınacağını kaydetti. MEB, Gökçek’in önerdiği teklifin insanı bir boyutu olduğunu ve okula giden çocukların her türlü hastalıktan ve olumsuzluklardan korunması gerektiğini vurguladı.

BARAJLARDA DERİN ÇATLAK

Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’da barajlarda kasım ayına kadar yetecek su kaldı. Kente içme suyu sağlayan barajlarda doluluk oranı yüzde 29 seviyesine kadar düştü. Alibeyköy Barajı ise tamamen kurudu. Göl yatağının tabanında derin çatlaklar oluştu. Geçen yıllarda büyük kısmı su altında olan Mimar Sinan’ın eserlerinden Mağlova Kemeri ise tamamen gün yüzüne çıktı. Anadolu yakasındaki Ömerli Barajı’nda da su seviyesi azaldı. Gölette adacıklar meydana çıktı.