Ankara’da sıkı su önlemleri

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'nın 6 aylık su rezervinin kaldığını belirtti.

Gökçek, ”Su sıkıntısına çözüm bulmak amacıyla birtakım önlemler alacağız. Bu önlemlere uymayanlara büyük cezalar vereceğiz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Gökçek başkanlığında ASKİ salonunda toplandı. Toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Gökçek, Ankara’nın günlük su ihtiyacının ortalama 1 milyon metre küp olduğunu, ancak yaz aylarında buharlaşma nedeniyle su kaybının daha da arttığını kaydetti.

Gökçek, alınacak tedbirler kapsamında Kesikköprü’den getirilecek su miktarını 750 bin metre küpe çıkaracaklarını belirterek, ”Hem ASKİ’ye yetki alıyoruz, hem de borçlanma için yetki alıyoruz. Devlet Planlama Teşkilatıyla bu konuda görüşülmek suretiyle, 750 bin metre küp suyu getirmeyi planlıyoruz” bilgisini verdi.

Belediye Meclisine sunacakları önergeyle su sıkıntısı konusunda çeşitli önlemler alacaklarını anlatan Gökçek, şunları söyledi: ”Bu önlemlere uymayanlara Çevre ve Belediye kanunlarına göre cezalar uygulanacak. Çevre Kanunu’na göre çok yüksek cezalar var. Vereceğimiz cezalar zaten küçük cezalar olursa caydırıcı olmaz. Büyük cezalar vereceğiz maalesef, üzülerek söylüyorum.”

Gökçek, bir gazetecinin ”Suya zam yapılması söz konusu mu?” sorusuna, ”Şu anda zam düşünmüyoruz. Ama ileriki safhalarda çok sıkıntıda kalırsak caydırıcı olması bakımından 10 metre küpten sonraki tüketimlere çok yüksek bir miktarda fiyat koyabiliriz. Kesikköprü devreye girene kadar” yanıtını verdi.

-ÖNLEMLER-

Gökçek, planladıkları önlemleri şöyle sıraladı: – Büyükşehir Belediyesi, ilçe ve ilk kademe belediyelerinin; Park ve bahçelerini, ASKİ’den izin almak kaydıyla içme suyuna elverişli olmayan kuyulardan temin edeceği sularla, su tankeri ile yapması, kesinlikle şebeke suyu kullanmaması,

– Büyükşehir Belediye sınırları içindeki özel şahıs ve kuruluşlar ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ait tüm yeşil alanların tanker suları ile sulanması,

– ASKİ’nin veya DSİ’nin müsaadesi olmadan hiçbir yeni kuyu açımına, yer altı sularının kesilmemesi için müsaade edilmemesi, – Hortumla araç yıkamanın yasaklanması, ancak kova ile araba yıkanmasına müsaade edilmesi, – Araba yıkama iş yerlerinin kuyu suyu veya tankerle getirecekleri kuyu suları ile araç yıkamalarına müsaade edilmesi, şebeke suyu kullanmalarının yasaklanması,

– ASKİ tarafından su tasarrufu konusunda halkı uyarıcı ilanlar yapılması, şehir içinde anons arabalarıyla uyarıda bulunulması, Belediye Meclisi toplantısında daha sonra Gökçek’in açıkladığı önlemlere ilişkin önerge görüşüldü. Önerge, son şeklinin verilmesi amacıyla komisyonlara gönderildi.

-ASKİ’YE BORÇLANMA YETKİSİ-

Belediye Meclisi toplantısında, Ankara’nın su sorununun çözülmesi amacıyla ASKİ’ye 1 milyar 72 milyon YTL borçlanma yapması konusunda yetki veren önerge de oy çokluğuyla kabul edildi. CHP’li Meclis üyelerinin bu önergeye karşı çıkarak, ”borçlanmayla Ankara’nın geleceğinin ipotek altına alındığını” söylemeleri üzerine Gökçek, ”Bu kararı bugün almamız lazım. Ankara’nın susuzluğa tahammülü yok” dedi.

Belediye Meclisi toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Batıkent’te tamamlanma aşamasına getirdiği 68 bin metre karelik parka, geçtiğimiz günlerde vefat eden TBMM Başkanvekili ve eski Ankara Belediye Başkanı Ali Dinçer’in adının verilmesi de kararlaştırıldı.