Ankara’nın 112 merkezi yenilendi

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezi, geliştirilmiş teknolojik alt yapısı ise yeni binasında hizmete giriyor.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezi yeni hizmet binasında, geliştirilmiş teknolojik alt yapısı ile hizmete giriyor. 2003 yılından bu yana Çamlıca Mahallesinde dijital teknoloji ile çalışan komuta kontrol merkezinde, yeni dönemde çağrı karşılayıcı sayısı 5’den 7’ye; danışman hekim sayısı ise 2’den 3’e yükseltildi. Modern dizaynı ile dikkat çeken yeni merkezde, personelin daha rahat çalışması için ise özel olarak dizayn edilmiş kulaklıklar kullanılacak.

112’den Sorumlu Ankara İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Altuğ Aysun, 112’nin yıllık vak’a sayısında yüzde 20 artış olduğuna dikkat çekerek, “Bu nedenden ötürü, 2003 yılında kurduğumuz ilk sistemden sonra, yeni bir sistem oluşturduk. Bu sistemde kapasite artışına gittik” dedi. Yaklaşık 3 sene önce hayata geçirilen dijital santral sisteminin yedek hale getirildiğini, yeni bir bilgisayar tabanlı sistem kurduklarını ifade eden Aysun, “Bu ikisine alternatif olarak, mevcut klasik analog telefon santral sistemimiz de var. Böylece görüşme güvenliğini 3’lü bir sisteme kavuşturacağız” diye konuştu. Merkeze gelen çağrılardaki ses kayıtlarının DVD’de saklandığını hatırlatan Aysun, yeni sistemde bu kayıtların bilgisayarların harddisklerinde tutulacağını ifade etti.

“HASTA NAKİL AMBULANS SİSTEMİ KURULUYOR”

Altuğ Aysun, hasta nakil ambulans sistemi de kurduklarını söyledi. Devlet hastanelerindeki 112 standartlarına uygun olduğu tespit edilen 52 ambulansı kendi bünyelerinde toplacaklarını söyleyen Aysun şöyle devam etti: “Hasta nakil hizmetlerinin 112 üzerinden yapılmasını sağlayacak alt yapıyı kurduk. Artık hasta nakilleri bizden talep edilecek. Biz tek merkezden nakilleri yönlendireceğiz. Hastanelerdeki ambulans şoförlerini de 112 bünyesine alacağız. Gerekli sağlık personeli desteğini de sağlayacağız. Ambulans bakımının zahmetli bir iş olduğu düşünüldüğünde, malzemelerin tek elden alınması ve bakımında da fayda sağlamış olacak”

KRİZ YÖNETİM MERKEZİ KURULACAK

Yeni dönemde 112 bünyesinde tam donanımlı bir kriz yönetim merkezinin de faaliyet göstereceğini açıklayan Aysun, söz konusu birimin Sağlık Bakanlığı kriz yönetim merkezini destekleyeceğini ifade etti. Aysün, kriz yönetim merkezinde her türlü harita görüntülerinin dijital ortamda görülebileceğini ve afet telsiz haberleşme sisteminin olacağını kaydetti.

Ankara 112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Kontrol Merkezi’nin resmi açılışını 2 Mart’ta Sağlık Bakanı Recep Akdağ yapacak.