Ankara’nın sırrını Londra’da açıkladı

Abdullah Gül bana ’Amerika Irak’tan çekilirse İran önce Irak’a sonra Türkiye’ye kendi rejimini ihraç eder’ dedi.

ABD ve İsrail başta olmak üzere birçok ülke ”Terör listesideki bir örgütün liderini ağırladığını” gerekçe gösterip Türkiye’yi eleştiri yağmuruna tuttu. İşte bu gergin ortam Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Cyril Svoboda ile yaptığı ikili görüşmenin geri plana düşmesine yol açtı. Hatta Gül ile Çek meslektaşının düzenlediği ortak basın toplantısında bile sadece Hamas’ın ziyareti konuşuldu. İki Dışişleri Bakanı arasında geçen konuşmalar ise perde arkasında kaldı. Ancak Türkiye’den ayrıldıktan sonra İngiltere’ye geçen Svoboda, ayrıntılarla ilgili açıklama yapınca, iki Dışişleri Bakanı arasındaki görüşmede en az Hamas kadar önemli bir başka konunun gündeme geldiği ortaya çıktı.

”Gül’ün İran korkusu”

İşte United Press International (UPI) ajansının haberine göre, Londra merkezli ünlü düşünce kuruluşu Chatham House’da Transatlantik Savunma Ortaklığı konulu konferansa katılan Çek Dışişleri Bakanı’nın yaptığı o açıklama: ”Ankara ziyaretim sırasında Abdullah Gül, Irak konusundaki endişelerini aktardı. Bana ’Koalisyon Güçleri Irak’tan şimdilik ayrılmamalı. Koalisyon Güçleri Irak’ı terk ederse İran modeli yeni İslam anlayışı Irak politikasını teslim alacak. İşte o zaman Tahran’ın bunu Türkiye’ye ihraç etmesi ve siyasi elit içine sızmasını hiçbir şey engelleyemez’ dedi. Ancak Gül siyasi nedenlerden dolayı bu açıklamayı asla kamuoyu önünde kabul etmeyecektir…”

”Çekilmelerini istemişti”

UPI ajansı ise Svoboda’nın Gül hakkında açıklamalarıyla ilgili ”Türk Dışişleri Bakanı önceki açıklamalarında Koalisyon Güçleri’nin Irak’tan çekilmesi gerektiğini dile getirmişti” yorumunu yaptı. Dünyanın en önemli düşünce kuruluşlarından biri olarak gösterilen Chatham House, ”gizlilik prensibini” gerekçe gösterip Svoboda’nın konuşmasını doğrulamadı. Ancak Çek Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada Svoboda’nın 27-28 Şubat tarihlerinde Chatham House’da bir konferansa katılacağını resmen duyuruldu.

79 yıldır gizlilik kuralı uygulanıyor

1920 yılında İngiltere’de kurulan Chatham House, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü olarak da tanınıyor. Uluslararası arenada siyasi, ticari ve güvenlik konularına ilişkin düşünce üretimine dönük faaliyet gösteren dünyanın önde gelen düşünce kuruluşlarından Chatham House’da 1927’den bu yana ”gizlilik kuralı” uygulanıyor. Biraz açmak gerekirse Chatham House’da düzenlenen toplantılarda, katılımcıların söyledikleri çoğu zaman kayıt altına alınmıyor. Sözler kayıt altına alındığı zaman ise katılımcının kimliği kesinlikle gizli tutuluyor. Yaratılan güven ortamı sayesinde konuşmacıların tüm bilgilerini paylaşmaları amaçlanıyor. Kurala uymayan üyeler hakkında ise disiplin soruşturulması başlatılıyor. İşte Chatham House’un internet sitesinde yer alan bildiri:

”Chatham House’un bir kuralı vardır… O da gizlilik. Bu evde yapılan bir toplantıya katılanlar elde ettikleri bilgileri kullanmakta serbesttir. Ancak bilginin kaynağı ve katılımcıların kimliği açıklanamaz.”