Ankaray trenlerine son teknoloji klimalar yerleştiriyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin rahat, hızlı ve güvenli toplu taşım tercihi Ankaray trenlerine son teknoloji ve tam otomatik klimalar yerleştiriyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin rahat, hızlı ve güvenli toplu taşım tercihi Ankaray trenlerine son teknoloji ve tam otomatik klimalar yerleştiriyor. Trenlere, yeni teknolojiyle 22 santimetre gibi rekor bir inceliğe kadar küçültülebilen klimalar takılıyor.

Dikimevi-AŞTİ arasında 11 ayrı istasyonda hizmet veren Ankaray trenleri, son teknoloji klimalarla donatılarak, Başkentlilerin yeraltı seyahat konforu daha da artırılacak. Tünellerin sadece araç boyutunda açılması nedeniyle bir türlü klima takılamayan Ankaray trenlerine, son teknoloji, ince ve konforlu yeni klimalar yerleştiriliyor. Büyükşehir Belediyesi EGO Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı mühendislerinin itinayla sürdürdüğü araştırmalar neticesinde, en yeni teknolojiyle 22 santimetre gibi rekor bir inceliğe kadar küçültülebilen ve araçlara yerleştirilmeye başlanan yeni klimalar, sağladığı konforla da Başkentli yolculara bu konuda büyük rahatlık kazandıracak.

33 TRENE 132 ADET KLİMA TAKILACAK

Metro trenlerinde bulunan, Ankaray trenlerinde ise yıllardır çözüm için çeşitli araştırmalar yapılan klima sorununun artık sona erdiğini anlatan yetkililer, daha önce bu incelikle bir klima sisteminin bulunmadığını hatırlattı. Yetkililer, “Ankaray’da hizmet veren 33 trenimizde toplam 132 adet klima takılacak. Hava sıcaklığına göre araç içerisinde olması gereken optimum ısıyı hesaplayarak soğutma yapacak olan klimalar, tam otomatik olarak hizmet verecek. Bu sayede de sürekli olarak açık konumda bulunan trenlerin camlarından gelen esintili hava ve gürültünün de önüne geçilmiş olacak.” dedi.

Son teknoloji ürünü klimaların trenlere montaj aşamalarının başladığını ve test sürüşlerinin de gerçekleştirildiğini ifade eden yetkililer, çalışmaların tamamlanmasıyla uzun yıllardır Ankaray’ı kullanan yolcuların konfor ve rahatına gölge düşüren sorunun çözüme kavuşturulmuş olacağını ifade etti.