Ankara’ya 800 MOBESE kamerası

Başkent'te 800 noktaya mobese kameraları konacak.

Ankara Valisi Kemal Önal, Danıştay saldırısına ilişkin özel bir şirkete ait kamera kayıtlarının silinmesi sonrası gündeme gelen ”Ankara’nın güvenliğini sağlayacak mobese neden yok?” şeklindeki eleştirilere cevap verdi.

Önal, ”Bu sistemle sadece görüntü alınmayacak, görüntülerin hukuka delil olması sağlanacak. Bu yargı organlarında da kullanması için hazırladığımız bir projedir.” dedi.

Vali Önal, Başkent’in güvenliğini sağlayacak mobese çalışmalarının devam ettiğini belirterek, sistemin önümüzdeki aylarca işlerlik kazanacağını bildirdi.

İhale sonrası altyapı çalışmalarına başlandığını aktaran Önal, 800 noktaya kamera kurulmasının öngörüldüğünü, çalışmaların 2 – 3 yıl süreceğini ifade etti.

Bu çalışmanın bir süreç olduğunu 3-5 sene sonra da devam edeceğini aktaran Önal, şöyle devam etti: “Çalışma büyük bir hızla devam ediyor. Bir taraftan yazılım programı devam ediyor, bir taraftan da ana kumanda merkezi inşaatı bitti. Elektronik aksam yerleştiriliyor. Alt yapı kazı çalışmaları tamamen bitti kameraların müteahhit firma tarafından temin edilip yerlerine yerleştirilme aşamasındayız. İlk derli toplu entegre bilgiler, çapraz sorgulama sistemleri olacak. Bu sadece görüntü alma değil görüntülerin çok değişik yelpazede değerlendirilmesi ve hukuken delil elde edilip bunların yargı organlarında da kullanılabilmesi için çalışıyoruz. Mobese sistemi sanıyorum önümüzdeki ayın sonuna yetişecek.”