Ankara’ya giren meyve-sebzenin yüzde 70’i kaçak

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, Ankara'ya giren meyve ve sebzelerin yüzde 70'inin kaçak yollarla şehre dağıtıldığını söyledi.

Yetkin, Ankara’da İçkale Otel’de düzenlediği basın toplantısında basına çeşitli açıklamalarda bulundu. Meyve ve sebze fiyatlarındaki artışlarla ilgili bir yaptıkları araştırmayı basın mensuplarına aktaran Yetkin, Meyve-sebze hallerinde yaşanan yolsuzluk ve kanunsuzluklara değindi. Antalya Kumluca’nın Türkiye’de domates üretiminin merkezi olduğunu kaydeden Yetkin, burada yaptıkları araştırmada üreticilerin domatesleri 150-200 kuruşa satmalarına karşın, şehre gelen domatesin aracı kurumlar nedeniyle 1 lira 25 kuruş ila 1 lira 50 kuruşa tüketiciye satıldığını kaydetti. Yetkin, üreticinin satış fiyatı ile tüketicinin alış fiyatı arasında yüzde 800 fark olduğuna işaret ederek, “bu dünyada başka yerde olmaz” diye konuştu.

Sistemde sorunlar olduğunu vurgulayan Yetkin, meyve-sebze hallerinde yaşanan kaçakçılığa da değindi. Kendisinin Ankara için konuşacağını kaydeden Yetkin, “Ankara’ya giren meyve-sebzenin yüzde 70’i kaçak” dedi. Bizzat kendisinin de katıldığı araştırmalarda, meyve-sebze taşıyan kamyonların şehre girişlerinde evraklarının kontrol edildiklerini ve daha sonra bu kamyonların Haller yerine şehirdeki çeşitli noktalarda yer alan kaçak depolara gittiğini vurguladı. Somut örnek vermekten de kaçınmayan Yetkin, Ankara Siteler başta olmak üzere bu tür depoların şehrin varoşlarında yer aldığını kaydetti. Haller Yasası gereğince malların hallere girmesi ve dağıtımının buralarda yapılması gerektiğini dile getiren Yetkin, açıklamalarında hallerdeki durumunda iç açıcı olmadığını dile getirdi. “Nerede Haller Yasası? Buharlaşmış. tüm mallar hale girmeli. Halde laboratuvar olmalı ve mallara önce ‘örnek tahlil’ yöntemi uygulanmalı. Var mı dedik bunlar. Yüzümüze baktılar” diye konuştu.

Haller Yasası ile ilgili operasyon gerekiyor diyen Yetkin’e göre çözüm, üretici birliklerinin malların taşınması sürecine dahil olması ve malın üreticiden tüketiciye ulaşıncaya kadar el değiştirdiği aracı sayısının azaltılması. Üretici birliklerinin mal taşıması önünde kanunen bir engel olmasa da pratik anlamda bir destek olmadan bunun gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Yetkin, Edirne Gümrüğü’nde yaşanan operasyonun hatırlatılması üzerine, “Sistem bozuk. Delik deşik olmuş bir yapı var. Operasyon olunca olabiliyormuş. Belli noktada da düzelme olmuş” dedi.