Anketler Mehmet Ağar’lı DP’ye şans tanımıyor! Ama!

CHP, CHP içindeki DSP, AKP, MHP ve bağımsızlarla DTP Banko Meclise giriyor.

Etti mi beş parti! İşte ben diyorum ki, Meclis sanılanın aksine “beş partili” olmayacak! DYP lideri mehmet Ağar’ın Kırat’ı fotofinişte.

HAKAN AYGÜN’ÜN YAZISI

Altı partili Meclis geliyor!

Önce anımsatalım. Bu köşeyi okuyanlar bilir, “Secret” kitabının yazarı falan değilim. Ama siyasi tahminlerimiz şansımıza mıdır nedir, hep tuttu. “Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı olmayacak” dedik! ÇIKTI!

“Gül cumhurbaşkanı adayı olacak” dedik! ÇIKTI! “Meclis’te 367 bulunamayacak, Anayasa Mahkemesi 367 lehinde karar verecek” dedik! ÇIKTI! Aylardır da, seçim sonuçlarının “koalisyon doğuracağını” yazıyorum. Görürsünüz ÇIKACAK! Geçenlerde, başta Hürriyet Gazetesi, gazetelerin il il yaptığı tahminlerin “toplam sonuçlarını” açıklamaya başlayacaklarını ve “koalisyon tablosu”nun ortaya çıkacağını yazdım. Hürriyet, dediğim hesabı yaptı! Dediğim yine ÇIKTI!

Burada hemen bir not: Hürriyet’in il il milletvekili sayısı tahminleri önceki seçimlerde de hep doğruya çok yakın çıkmıştır! Şimdi de aylardır söylediğimizi doğrular şekilde, “koalisyonun yolda olduğunu” haber veriyor! Başbakan Erdoğan’ın “yüzde 40 oy alacağız” diye ortalığı inletmesinin “sırrı”nı da bu köşede, “Medya bile uyanamadı, sadece Erdoğan, AKP’nin yüzde 40’ı bulamazsa tek başına iktidara gelemeyeceğinin farkında” diye yazdım.

Son olarak yabancı finans kuruluşları için yapılan anket, yüzde 40 oyu bulan AKP’nin 302 milletvekili çıkarabileceğini yazdı. Yani oyu yüzde yüzde 35-36 olursa, “AKP’nin tek başına iktidarı unutması” gerekiyor! Yine masabaşı hesabımız ÇIKTI! Söylediklerimizin çıkmasının nedeni “komplekssiz, önyargısız” fotoğraf çekmeye çalışmamız. Kafanız özgürse, gün gelir, AKP’de hâlâ “milli görüş gömleği” arayan “duran saat kafalılar” ne diyorlarsa, halkın tam tersini seçeceğini görürsünüz. Yine gün gelir, CHP’ye “faşist” diyen halktan kopuk solcu takımının “halkın gözünde ne yükseliyorsa” ona çamur atacağını bilirsiniz. “Hep yanlışı gösteren”ler benim “pusulam” olmuştur.

Ve şimdi diyorum ki;

1-Yüzde 99 olasılıkla, 22 Temmuz’da hiçbir parti tek başına iktidara gelemez! AKP’nin yüzde 40 oyla tek başına iktidarı yüzde 1’lik sürprizdir!

2-Yine yüzde 99 olasılıkla, CHP+MHP’nin milletvekili sayıları 276’yla Hükümet kurmaya yetmez. Sadece yüzde 1 olasılıkla ya CHP’nin oyu yüzde 30’a, ya da MHP’nin oyu yüzde 20’lere ulaşırsa bu iki parti koalisyon kurabilir.

3-Aynı şekilde yüzde 99 olasılıkla, bağımsızlarla Meclise girecek DTP “kilit parti” haline gelecek. Bu partinin desteği olmadan bir koalisyon kurulması imkansız olacaktır. Yani “tıkanmış bir Meclis tablosu”yla karşı karşıya kalacağız.

4-Şimdi sıkı durun, CHP, CHP içindeki DSP, AKP, MHP ve bağımsızlarla DTP Banko Meclise giriyor. Etti mi beş parti! İşte ben diyorum ki, Meclis sanılanın aksine “beş partili” olmayacak! Ağar’ın Kırat’ı fotofinişte “altıncı parti” olarak Meclise girerek, “altılı ganyan oyuncuları”nın kuponlarını yatıracaktır. DP giremezse GP’nin Meclis’e girmesi benim “altılı”daki sürpriz “kolon” umdur! Kısacası en iddialı “tahmin”imi de yapıyor, “altı partili bir Meclis” olasılığını da yüzde 99 görüyorum!

5-Ancak “altılı bir tablo” nun bile DTP’nin kilit parti olmasının engelleyememe olasılığını yine yüzde 99’da tutarken, yine de altı partili Meclis’in sağlıklı Hükümet çıkarma ihtimali olduğunu görüyorum.

6-DTP’lilerin dışardan destekleyeceği ama AKP’ye çok zarar verecek ve “rejim tartışmaları” nı arttıracak bir iktidar ihtimali çok zordur. Buna karşılık altı partili bir Meclis’te, AKP-DP veya CHP-MHP-DP (veya GP) koalisyonu çok ama çok daha kolaydır.

7-Yineliyorum, yüzde 99 DTP’nin kilit parti olduğu bir tabloyla karşılaşacağız. Bu durumda Ya CHP ya da MHP’nin, AKP’ye yaklaşmayı kabul etmesi gerekiyor! Bu yazımı da kesip bir yere saklayın, 23 Temmuz’da hesaplaşalım!

BUGÜN