‘Anketten birinci çıkmasaydım aday olmayacaktım’

Saadet Partisi’nin 2. büyük kongresinde genel başkanlığa seçilen Recai Kutan, yeni dönemdeki hedeflerini Zaman’a anlattı.

Ancak parti tabanından gelen istek üzerine bundan vazgeçtiğini kaydediyor. Kutan, “Kongre öncesi 400 üst düzey yöneticiyle yapılan anketten birinci çıkmasaydım aday olmayacaktım.” diyor.

Recai Kutan’ın verdiği bilgiye göre parti teşkilatı, genel başkan adaylığı için 9 isim bildirmiş. Üst düzey yöneticilerin oyuna sunulan listede GİK üyesi Numan Kurtulmuş da yer almış. Kutan, Kurtulmuş’un ankette ikinci olduğunu ifade ediyor. Saadet Partisi Genel Başkanı Kutan, kongre sonucunu yorumlarken Erbakan’ın memnuniyetine dikkat çekiyor. Milli Görüş liderinin seçimlerden sonra kendisini telefonla aradığını vurgulayan Recai Kutan, “Yaptığınız konuşma benim ölçülerime göre muhteşem bir konuşma idi, dedi. Neticeden çok memnun kaldı.” şeklinde konuşuyor.

Kutan, seçim çalışmaları konusunda da bilgi veriyor. Saadet lideri, her şeyden önce 2007’de halkın önüne konulacak sandıktan koalisyon hükümetinin çıkacağına inanıyor. Ona göre AK Parti ve CHP oy kaybına uğrayacak. MHP, DYP ve Anavatan’ın barajı aşması muhtemel. Saadet Partisi’nin Meclis’e gireceği konusunda içinde en ufak bir şüphe olmadığını aktarıyor.

Kutan, seçim çalışmalarına ise Güneydoğu’dan başlayacaklarının altını çiziyor. Bu çerçevedeki bölge mitingleri 11 Mayıs’ta start alacak. Ayrıca halkla kucaklaşma ve Milli Uyanış Şöleni gibi programlarla seçmenlere mesaj verilecek. Saadet lideri, genel başkan danışmanlarından oluşan 10 kişilik bir grubun kurulduğunu, bu ekibin önemli meselelerde bilimsel çalışmalar yapacağını anlatıyor. “18 ay boyunca herkes at sırtında olacak.” diyen Kutan, son bir yıl içinde 9 büyük ilde ‘Zalimleri ve İşbirlikçilerini Lanetleme Mitingi’nin organize edildiğini, 81 ilde 380 ayrı noktada ‘İkinci Sevr’e Hayır’ konferansı düzenlendiğini, ‘IMF Yıkımı ve Milli Ekonomi’ konusunda ise 360 toplantı yapıldığını aktarıyor. Gençlik kollarının ‘Milli Uyanış Geceleri’ adı altında da 800 etkinliğe imza atılmış. Bu tür etkinliklerin artarak devam edeceğini söyleyen Kutan, şöyle devam ediyor: “Çok daha kapsamlı basın toplantıları düzenleyeceğiz. Ülkenin ciddi problemleri var. İstiyoruz ki bunları açıkoturum ve paneller şeklinde kamuoyuna aktaralım. Fikir üretme bakımında genel başkan danışmanlarından oluşacak 10 kişilik ekip gerek dünya gerekse ülke meselelerinde çok önemli konularda yuvarlak konuşmalarla değil bilimsel olarak çalışmalar yapacak. Bunlar otellerde kapsamlı toplantılarla kamuoyuna aktarılacak.” Ulusal medyanın kendilerine yer vermediğinden yakınan Recai Kutan, bu yüzden yerel basını kullanacaklarını bildiriyor.

Kutan, kongre öncesi parti programında bazı değişikliklere gittiklerini vurguladı. Çok daha net bir AB görüşü ortaya koyduklarını belirten Kutan, “AB’nin Türkiye’yi parçalamaya kadar götürecek haince talepleri var. Bunun için müzakerelerin askıya alınması gerekir.” ifadelerini kullanıyor.

GAP’ı anlattım, komutan sarılıp öptü

27 Mayıs darbesinden sonra Devlet Su İşleri’nin bölge müdürü iken Diyarbakır’a gelen dönemin Genelkurmay Başkanı Cevdet Sunay ve kuvvet komutanlarına GAP ile ilgili brifing verdim. Diyarbakır’a gezi için gelen kuvvet komutanlarına 2 saat GAP’ı anlattım. Brifingden sonra Hava Kuvvetleri Komutanı İrfan Tansel, bana sarıldı ve öptü.

CHP, AK Parti’nin en büyük destekçisi

Kamuoyu yoklamaları yönlendirme amaçlı. 3 Kasım şartları bugün için geçerli değil. O yüzden AK Parti’nin anketlerde çıkan oyları abartılıyor. Büyük sermaye grupları destek veriyor. AK Parti’nin en büyük destekçisi ise CHP. Çünkü halkın en büyük hassasiyeti inançlarındadır. CHP çıkıyor ortaya. Öyle laflar ediyorlar ki, kaç defa söyledik Halk Partililere. Millet neredeyse onlardan kopup giderken, milletin damarına basacak bir laf ediyorsunuz, ondan sonra millet diyor ki; bunların yerine AKP daha iyi. CHP’nin, bu kafayla gittikleri takdirde oy kaybına uğrayacağını düşünüyorum; ama barajın altına düşeceğine inanmıyorum.

Hocamızın belinde ciddi problem var

Hocamızın belinde ciddi bir problem var. Omurgasında. Dolayısıyla yürümede biraz zorlanıyor. Namaz kılarken farzları ayakta, sünnetleri oturarak kılıyor. Onun dışında tansiyon gibi hastalıkları var. Erbakan Hoca’nın hafızası ve zihni melekesi ise inanılmayacak derecede aynen devam ediyor. Bazen oturuyoruz, geçmiş dönemleri anlatıyor. İşte 1967 yılındaki olayları, yerleri ve şahısları çok net ve açık bir ifadeyle dile getiriyor. Plak gibi. Tabii onun yapısı diğer liderlerden farklı. Çok büyük hedefler koyan birisi. Yalnız bir dezavantajı var. Bazı gerçekleri herkesten önce bazen 15-20 sene önce söylüyor. Yadırganıyor. Sanayici olsaydı Türkiye’nin en zengin insanı olurdu.