ANKİSAD: Dershanelerin kapatılması anti demokratik bir tutum

Ankara İşadamları ve Sanayiciler Derneği (ANKİSAD) Başkanı Harun Akca, dershanelerin kapatılma kararının anti demokratik bir uygulama olduğunu söyledi.

Ankara İşadamları ve Sanayiciler Derneği (ANKİSAD) Başkanı Harun Akca, dershanelerin kapatılma kararının anti demokratik bir uygulama olduğunu söyledi. Akca, “Alınan bu kararı hiçbir gerekçe desteklemiyor. Uygulama yasalaşırsa, ülkemizde önemli bir kesim büyük mağduriyetle başbaşa kalacaktır.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan dershane ve etüt merkezlerinin kaldırılmasına yönelik kanun taslağını değerlendiren Başkan Harun Akca, dershanelerin, eğitim sistemindeki sorunlar giderilmeden kapatılmasının yeni sorunlar getireceğini belirtti. Bakanlık yetkililerinin, mevcut 3 bin 10 dershaneden sadece 263’ünün ‘dönüşüme’ uyumlu oluğu açıklamasının son derece önem taşıdığına dikkat çeken Akca, şunları söyledi:

“Geri kalan dershaneleri ne yapacağız. Burada büyük bir mağduriyet olacak. Dershaneler paralı olduğu için kapatılıyorsa aynı mantıkla özel hastanelerin, kolejlerin vs. de kapatılması gerekmez mi? Kaldı ki kanun taslağında sadece dershanelerin değil parasız olan etüt merkezlerinin de kapatılması öngörülüyor. Demek ki ‘paralı oldukları için kapatıldıkları’ gerekçesi doğru değil. Dershanelerin kuruluş amacı öğrencilere ‘fırsat eşitliği’ sağlamaktır. Kolejde okuyan bir öğrenciyle devlet okulundaki bir çocuk için günümüzde şartlar eşit midir? Parası olan çocuğunu kolejde okutuyor zaten. Olmayanlar ne yapacak?”

Akca, dershanelerin rant odağı gibi gösterilmesine de anlam veremediğini söyledi. Akca, “Bu müesseseler özel okullara gidemeyen, özel ders alamayan orta ve dar gelirlilerin elindeki tek alternatiftir. Anadolu’nun ücra köşelerinden dershanelere devam ederek en iyi okullara giriş hakkı kazanmış öğrenciler, dershanelerin katkısıyla bu fırsatı yakalamaktadır.” dedi.

Akca, özel dershanelerin varlığının tartışma konusu yapılmasının buradaki yönetici, öğretmen ve diğer çalışanlar ile öğrenciler üzerinde geleceğe yönelik ciddi kaygılar oluşturduğunu vurguladı.