Annan Filistin seçimlerinin barış getirmesini diledi

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, genel seçimlerin yaklaştığı Filistin'de halkın barış yolunda ilerlemesini umduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, yaptığı yazılı açıklamada, 25 Ocak seçimleri yaklaşırken Filistin halkına mesaj vererek “Bu sizin uzun ve zor tarihinizde bir dönüm noktası olacak. Umuyorum ki bu seçim sizi, kendi devletinizin yer aldığı ve komşularınızla huzur içinde yaşayabileceğiniz daha barışçıl bir gelecek yoluna sokacak” dedi.

Filistin halkının, özgür, adil ve huzur dolu bir seçimi hak ettiğini kaydeden Annan, Filistin seçim komisyonunun zor şartlar altında çok iyi işler yaptığını, uluslararası toplumun da kanun ve nizamın korunması için Filistin yönetimine yardımcı olmaya çalıştığını belirtti.

-“Lübnan hükümeti, otoritesini ülkenin güneyinde kullanmalı”

Kofi Annan, ayrıca Lübnan hükümetini, ülkenin güneyinde otoritesini kullanmaya çağırdı.

Annan, Beyrut yönetiminden, ülkenin güneyinde otoritesini kullanması için yeterli sayıda silahlı birlik ve güvenlik görevlisi konuşlandırmasını talep etti.

Annan dünkü açıklamasında, ”İsrail-Lübnan sınırında kısa bir süre önce yaşanan ateşkes ihlalleri, Lübnan hükümetinin, derhal ülkenin güneyindeki otoritesini tam olarak kullanması gerektiğini göstermektedir” ifadesini kullandı.