Annan Pakistan’a yardim için bastiriyor

YENIDELHI - Birlesmis Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, bütün dünyayi Pakistan depreminde zarar gören halka daha çok yardim etmeye çagirdi.

Yeniden yapilandirma faaliyetlerini tamamlayana kadar depremzedeleri mümkün oldugu kadar saglikli tutmak için yardim çabalarinin sürdürülmesi gerektigini ifade eden Annan’in konusmasindan sonra BM ülkelerinin Pakistan’a 1 milyar dolarlik bagis ulastirdigi bildirildi.

Annan ile birlikte Islamabad’da bulunan 50 ülkeden temsilcilerinden toplamda 5.2 milyar dolar yardim toplanmasi bekleniyor

Pakistan Kesmiri’nin yeniden yapilanmasi için çok büyük yardima ve sponsorluga ihtiyaçlari oldugunun altini çizen Pakistan Devlet Baskani Pervez Müserref ise bütün dünya kamuoyunu felaket anlarinda duyarliliga çagirdi.

Bir neslin yok olduguna dikkat çeken Pakistan Devlet Baskani Müserref, bazi çocuklarin okullarinda derste iken halkinda evlerinde iken üzerine daglar yikilarak depreme yakalandiklarini belirtti.

Hindistan ve Pakistan arasindaki Kesmir sorununa da deginen Müseref, BM ülkelerinin temsilcilerine seslenerek, bu sorunu hep birlikte çözme çagrisinda bulundu.

8 Ekim’deki Pakistan depremi geride resmi rakamlara göre 73 bin ölü ve 500 bin evsiz birakirken 3.3 milyon kisi depremden etkilendi.

Hindistan sinirlari içindeki Kesmir’de de bin 300 kisinin hayatini yitirdigi deprem sonrasinda iki komsu ülke uzun yillardi kapali olan sinirlarini açmis ve deprem sonrasinda büyük yakinlasma göstermisti. Hindistan, aralarinda sinir ihtilafi bulunan Pakistan’in Kesmir bölgesindeki depremzedelere yardim elini uzatmisti.