Annan-Papadopulos görüşmesi kesinleşti

Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos ile BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, 28 Şubat'ta Fransa'nın başkenti Paris'te biraraya gelecek.

Papadopulos, Annan ile gerçekleştireceği görüşme hakkında yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri ile temas halinde olduklarını, “Müzakerelerin ön hazırlığının yapılması ve görüşmelerin en kısa sürede başlayabilmesi” yönündeki arzularını yinelediklerini ifade etti. Papadopulos, “Çıkmaz diğerlerini rahatsız etmiyor olabilir ancak Kıbrıs sorununun çözülemez, tek çözümün de bölünme olduğu mesajının verilmesinin, Kıbrıs Rum toplumu için yıkıcı olacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Papadopulos, Kıbrıs Rum tarafının tezlerini net bir biçimde ortaya koyduğunu dile getirerek, BM tarafından yapılan “tezlerini ayrıntılı olarak sunmuş olmasından ötürü tarafımızı memnun eden müzakerelerin tamamlanmasının ardından” şeklindeki açıklamaya atıfta bulundu. Papadopulos, “Hiyerarşiye sokma gibi diğer şeyler, bize zarardan başka bir şey getirmeyecek, tamamen gerçek dışı adımlardır.” ifadesini kullandı. Papadopulos ayrıca, BM Genel Sekreteri Annan tarafından doğru olarak kabul edilen asıl konunun ise, “yeni bir müzakere sürecinin üstlenilmesinin hazırlığının iyi yapılmış olması gerekliliği olduğunu” iddia ederek, “iyi hazırlanmamış bir diyalog, çok kısa sürede bir çıkmaza sürükleyecektir” şeklinde konuştu.

Papadopulos-Annan görüşmesinin, “ilk baştaki zorluklara” rağmen belirginleştirildiğini ve Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin önerilerinin görüşmenin merkezinde yer almayacağı konusunda taahhüt almış olduğununun altını çizdiler. Rum tarafının, Kıbrıs konusundaki müzakerelerin nasıl başlayacağının derinlemesine görüşülmesini talep ettiği, BM Genel Sekreteri’nin de bu talebi kabul ettiği belirtildi.

Yetkililer, Annan’ın görüşmede, Türkiye’nin önerilerine ilişkin bu güne kadar bilinmezliğini koruyan ve resmi olarak açıklanmayan görüşlerini sunmasına ise, kesin gözüyle bakıldığına dikkat çekti. Yetkililer, “Annan’ın, Türkiye’nin önerilerinin tek başına bir hareketlilik getireceğine inanmadığını, bu yüzden de Papadopulos’u dinlemek istediğini” belirterek, “Papadopulos’un ise Annan’a, tango yapmak için iki kişinin gerekli olduğunu vurguladı. Rumlar, Annan-Papadopulos görüşmesinin sonuçlarına göre, Annan’ın ve ABD’nin girişmesi muhtemel eylemlerin neler olacağına karar verileceğini ifade etti.

Rum Hükümet Sözcüsü Yorgos Lillikas’ın ise, dün yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa ilişkin çabalarda AB’nin rolüne değindi. Ayrıca Lillikas, BM Genel Sekreteri’nin, Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs sorunundaki çabalarda üsteleneceği role ilişkin bir itirazının olmadığından, emin olduğunu savunarak, AB’nin rolü hakkında ise “zemin hazırlıklarına ilişkin müzakerelerde yer alması şekillerinin bulunduğunu” ileri sürdü.

Lillikas, “Müzakerelerin başlaması için ortak zeminin bulunduğu şeklinde iyi bir değerlendirme yapılacak olsa dahi, AB’nin de kendi temsilcileri ile katılabilmesi yollarının mevcut olduğunu” söyleyerek, “Şöyle ya da böyle, 25 üye ülkenin Türkiye’ye cevap verirken hazırladığı, AB’nin daha sonraki kararlarına eklenen ve Kıbrıs sorununun çözümünün bazı temel ilkelerini de belirleyen karşı deklarasyon mevcuttur. Bu karşı deklarasyon belgesinde, çözümün AB ilkelerine uyumlu olması gerektiği belirtilmektedir. Şu halde, AB de bizzat belirli bir çerçeve belirlemiştir.” şeklinde konuştu.