Annan Talat ile buluşuyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bugün İsviçre'nin Cenevre kentinde Annan ile buluşacak.

Bu arada, Rum lideri Tasos Papadolupos, sorular üzerine yaptığı açıklamada, geçen cuma günü Gambari’nin mektubuna cevap verdiğini belirterek “Yanıtımız olumlu” dedi.

KKTC’nin mektuba verdiği yanıta ilişkin bilgisi olup olmadığı sorulması üzerine Papadopulos, Kıbrıs Türk tarafının yanıtına ilişkin bilgisi olmamakla birlikte bazı çekinceleri dile getirdiğini duyduğunu söyledi.

Papadopulos, Kıbrıs Türk tarafının “hayır” diyecek durumda olmadığını öne sürerek “Olumlu bir yanıt vermek başka, bir çözümün temellerini oluşturmak üzere Kıbrıs sorununun temel konularda özlü müzakerelere pratikte katılmak başka” şeklinde konuştu.

GAMBARİ’NİN ÖNERİLERİ

İbrahim Gambari’nin, üç aşamalı bir süreç önerdiği belirtiliyor. İlk aşamada teknik komiteler ve uzman grupları toplanarak görüşülmesi istenen tüm konulardan oluşan listeler hazırlanacak.

İkinci aşamada ise, listeler birleştirilirken çalışma şekilleri belirlenecek. Bu çalışmalar, üçüncü bir aşamada Talat ve Papadopulos tarafından değerlendirilecek.

Müzakere sürecinin hayata geçirilebilirliği ve Genel Sekreter’in iyi misyonunun yeniden üstlenmesi için gerekli zemin olup olmadığı da değerlendirileceği Talat-Papadopulos görüşmesinin, 2007 yılının birince çeyreğinde gerçekleşmesi öneriliyor.