Annan’dan Papadopulos’a mesajlar

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan ile Kıbrıs Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos arasında önceki günPariste gerçekleştirilen görüşmede Rum heyetinin, Annan'ın dolaylı ancak sert eleştirilerine maruz kaldığı belirtiliyor.

Annan, Rum Yönetimi tarafından çok istenen temsilci atamasını yapmazken, bununla da kalmayıp olayı zamana bıraktı.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan Papadopulos’a Kıbrıslı Türklerle ön görüşmeler yapması gerektiğini söylerken, adanın askersizleştirilmesi ve Maraş konularında ilerleme sağlanması temennisinde bulundu. Papadopulos-Annan görüşmesinde Genel Sekreterin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin de Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde yer almaları konusuna hiç değinmemesi de Rum tarafında soğuk duş etkisi yarattı. Kıbrıs sorununa çözüm görüşmelerinin Birleşmiş Milletlerin iyi niyet misyonu çerçevesinde olacağının altını çizen Annan Kıbrıs görüşmelerine, taraflar arasındaki ön görüşmelerde ilerleme sağlanması halinde başlayacağını açıkladı.

Annan, iki toplumun teknik düzeyde görüşmeler gerçekleştirmelerini isterken tarafların sözlerinde ne kadar samimi ve ciddi olduğunu görmek istediği mesajını verdi. Genel Sekreter, teknik görüşmeler yapılması konusunda Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’tan garanti ve destek aldığını da vurguladı. Türkiye’nin son önerdiği ‘Kıbrıs eylem planının’ da görüşmede konuşulduğunu kaydeden Annan konuyla ilgili ayrıntı vermedi. Genel Sekreter, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşebileceğini de belirtti.