‘Anne babalar çocuklarına engel olsun’

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, eylemlerde çocukları kullanılmasıyla ilgili olarak anne babalar çok iş düştüğünü ve çocukların sokaklara bırakılarak eylemcilerin piyonu haline getirilmemesi gerektiğini söyledi.

Cerrah burada yaptığı konuşmada, son dönemdeki eylemlerde küçük yaştaki çocukların kullanıldığını belirterek, anne babaların çocuklarına sahip çıkmaları gerektiğini söyledi. Küçük yaştaki çocukların eylemlerde kasıtlı olarak kullanıldığını belirten Cerrah, “Bu konuda anne ve babalara çok iş düşüyor. Çocuklar sokağa bırakılmamalı ve eylemcilerin piyonu haline getirilmeleri engellenmelidir. Sonuçta biz çocukları yakalayıp adli makamlara teslim ediyoruz. Bu hem bizi hem anne babaları üzer. Herkes dikkatli olsun.” dedi.

Belediye otobüslerine yapılan saldırılarını değerlendiren Cerrah, otobüslerde sivil polis bulundurulacağını ve belediye şoförlerinin de bu konuda eğitileceğini söyledi. “Bu uygulamanın sonuçlarını hep beraber göreceğiz.” diyen Cerrah, “Bu olaylarda önlem almamız, bir şeyler yapmamız gerekiyor. Hiçbir şey yapmadan bekleyemeyiz.” şeklinde konuştu. Mevcut yasalarla çalışmayı sürdüreceklerini anlatan Cerrah, “Bizim bu yasalar ile ilgili yorum yapma durumumuz olamaz. Biz suçluyu yakalar adli makamlara iade ederiz.” diye konuştu.

Asayiş Şube’nin yaptığı operasyonlarla ilgili sorulan soruyu da yanıtlayan Cerrah, operasyonların süreceğini ifade etti.

Celalettin Cerrah sergiden çıktıktan sonra eğitimli polis köpeklerinin gösterisini izledi. Cerrah daha sonra, polis yetkilileriyle birlikte sergiden ayrıldı.