‘Anne-bebek ölümlerinde Irak hariç tüm komşulardan geriyiz’

TBMM Nüfus ve Kalkınma Grubu Başkanı Mahfuz Güler, Türkiye'de günde 120 bebeğin öldüğünü belirterek, "Türkiye, Irak hariç komşuları içinde anne-bebek ölümleri en fazla olan ülke.

Türkiye Aile Planlaması Derneği ile birlikte TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Mahfuz Güler, TBMM Başkanlığı’nın öncülüğünde organize edilen ”Anne Bebek Ölümlerinin Azaltılmasına Parlamenterler Aracılığı ile Multi Sektörel İşbirliği ve Politik Kararlılık Yaratılarak Katkı Verilmesi Projesi” hakkında açıklamalarda bulundu.

Dünyadaki doğum oranları ve anne-bebek ölümleri hakkında istatistiki bilgiler veren Güler, Türkiye’de bebek ölüm oranın binde 28 olduğunu hatırlattı. Günde 120 bebeğin bir uçak olusu insana tekabül ettiğini vurgulayan Güler, “Yani her gün bir uçak dolusu bebek ölüyor ve insanlar kayıtsız kalıyor” diye konuştu.

Bebek ve anne ölümlerinin yüzde 70’inin önlenebilir nedenlerden kaynaklandığına dikkati çeken Güler, 8 ilde 37 milletvekilinin de katılımıyla yürütülecek projede, sorunun tespiti ve yerel çözümler üzerinde çalışmalar yapılacağını kaydetti.

Türkiye Aile Planlaması Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, Türkiye’nin ekonomik büyüklük olarak dünya sıralamasında 17. sırada yer aldığını, ancak sağlık göstergeleriyle 77. sırada bulunduğunu söyledi. Proje kapsamında yerel yöneticiler ve uzmanlarla tek tek konuşulacağını anlatan Şatıroğlu, çözümlerin, yerelden merkeze doğru geleceğini belirtti. Şatıroğlu, 3 yıldır yürüttükleri projenin önemine işaret ederken, günlük bebek ölümlerinin 3 yılda 133’den 120’ye düştüğünü bildirdi.

CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur da özellikle erken evlilerin önlenmesinin önemine işaret etti. 18 yaşın altında doğum yapmanın kadınlar için çok tehlikeli olduğunu bildiren Erbatur, anne ölümlerinin büyük bölümünün, erken yaşta doğum yapılmasından kaynaklandığını söyledi.