Anne olmak hayal değil

Tüp bebek uygulamalarında gebelik şansını artırmak için yeni yöntemler geliştirildi.

Pek çok çifte anne baba olma imkanı sağlayan yardımcı üreme teknikleri kadın vücudunda üretilen yumurta hücrelerinin vücut dışına alınarak erkeğin spermi ile laboratuvar ortamında döllenmesi ve elde edilen embriyonun kadın rahmi içine verilmesine dayanır.

DÖLLENME ŞEKLİ FARKLI
Burada aklınıza şöyle bir soru takılıyor olabilir; ”Tüp bebek ve mikroenjeksiyonun farkı nedir?” Tüp bebek ve mikroenjeksiyon arasındaki tek fark döllenme şekli olup tüp bebek yönteminde spermler ve yumurtalar bir araya konularak döllenmenin kendiliğinden olması beklenirken mikroenjeksiyon yönteminde her bir yumurtanın içine tek bir sperm mikroskopik kataterler ile enjekte edilir.

HANGİ YÖNTEM?
Günümüzde daha çok mikroenjeksiyon tercih edilmekle birlikte hangi yöntemin seçileceğine doktor karar verebilir. Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, ICSI olarak da adlandırılan mikroenjeksiyon yönteminin 1992 yılından beri uygulandığını ve bu şekilde döllenme oranlarının yüzde 80, 90’lara çıktığını ifade ediyor.

AŞAMALAR NELERDİR?
Mikroenjeksiyon yönteminde kadının yumurtaları hormon ilaçları ile geliştirilir. Genel anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılır. Bu arada erkekten sperm örneği alınır. Eğer erkeğin menisinde olgun sperm yoksa o zaman gelişmiş teknikler kullanılarak testislerden sperm elde edilmeye çalışılır. Elde edilen yumurtalar ile erkek eşten elde edilen sperm laboratvuar koşullarında bir araya getirilir. Daha sonra oluşan embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Oluşan embriyolar lazerle yardımcı tomurcuklanma işlemi ve embriyo glue denilen zengin besi yerleri kullanılarak ince bir kateter aracılığıyla anne adayının rahmine transfer edilir. Eğer gerekli görülüyorsa embriyolar genetik incelemeye alındıktan sonra sağlıklı embriyolar seçilerek transfer gerçekleştirilebilir.