Anne sütü iki bebeklik

Aslında her annenin sütü iki bebeği doyuracak kadardır.

Tıp bu mucizevî maddenin özelliklerine vurgu yapsa da birçok anne, sütünün yetmediği gerekçesiyle çocuğunu emzirmeyerek ek gıdalara başlıyor. Bu sebeple ilk günlerde annelerin bebeklerini emzirme oranı yüzde doksan beş iken ilerleyen aylarda bu oran yüzde on altılara kadar düşüyor. 6. aya gelindiğinde ise anne sütü emen çocukların sadece beşte biri emziriliyor. Her annenin iki bebeği besleyebilecek kadar süt ürettiğine dikkat çeken uzmanlar, ilk altı ay bebeklere anne sütü haricinde su bile verilmemesi gerektiğini söylüyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Gür, anne sütünün bebeğin gelişiminde büyük rol oynadığını belirtiyor. Buna rağmen Türkiye’de emzirme oranlarının dünya ortalamasının çok altında olduğunu aktaran Gür, bebeğe ilk 6 ay su dahil hiçbir ek gıda verilmemesi gerektiğini vurguluyor. Gür, Türkiye’de emzirme oranının gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelere göre yarı yarıya az olduğunu ve annelerin sütüne güvenmediğini; halbuki her annenin 2 bebeği besleyecek kadar süt ürettiğine dikkat çekiyor.

Anneler hemen paniğe kapılmamalı

Prof. Dr. Ahmet Arvaz da anne sütünün bir damlasının bile ziyan edilmemesi gerektiğini söylüyor. Arvaz, annelerin doğum öncesinde kendilerini hazırlamasının önemine temas ediyor. Arvaz, “Hamileliğin başından itibaren anne adayının beynini emzirme konusunda yıkaması lazım.’’ diye konuşuyor. Annelerin bebekleri birkaç kez emmediklerinde hemen panikleyerek ek besinlere başladıklarını anlatan Prof. Dr. Ahmet Arvaz, “Çocukları süt emmeyince kilo kaybedecekleri endişesiyle hemen ek gıdalara başlıyorlar. Bu çok yanlış; anneler çok sabırlı olmalı.” ifadelerini kullanıyor.

İlk altı ayda pirinç unu ve ek gıdalar verilmemeli

1. Eğer bebeğiniz her ay 500 gram alıyor ya da günde 6 ve daha fazla idrar yapıyorsa, bu anne sütünün bebeğe yettiğini gösterir, endişeye gerek yoktur.

2. Dışarıdan verilen her gıdanın çocuğun alacağı sütün miktarını düşürdüğünü bilin.

3. Annelerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri bebeklerine anne sütüyle birlikte su ve meyve suyu vermeleridir.

4. Anne sütü yanında pirinç unu maması yedirme ve ek gıdalara erken başlama da yapılan en büyük hatalardan biridir.

5. Eğer anne sütü yeterli değilse, benzer mamalara geçilebilir. Ama bu duruma kendi başınıza karar vermeyin, mutlaka bir çocuk doktoruna danışın. Kesinlikle bebeklere pirinç unuyla yapılan mamalar yedirilmemeli.