Anne sütü ile bebekler mutlu

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, çok önemli rol oynayan anne sütü, bebeğe yalnız olmadığını hissettirerek ona güven ve mutluluk da veriyor.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, yaptığı yazılı açıklamada, başta bebeğin büyüme ve gelişmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, enfeksiyonlardan ve alerjiden korunmasında çok önemli rol oynayan anne sütünün bu özelliklerinin yanı sıra “bebeğe yalnız olmadığını hissettirerek ona güven ve mutluluk verdiğini” kaydetti.

Zamanında doğmuş sağlıklı bir yeni doğanın beslenmesinde tercih edilecek en doğal, en ideal ürünün anne sütü olduğunu vurgulayan Yağcı, “Yeni doğmuş bir bebeği doğanın muhteşem nimetleri arasında yer alan anne sütünden mahrum etmenin, yapılabilecek en büyük haksızlık olduğunu” belirtti.

Anne sütünden yeterince yararlanabilmek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğin ifade eden Yağcı, şunları kaydetti:

“Bunların en başında annenin inanmış ve istekli olması kuralı gelir. Bu nedenle anne hamileliğinde anne sütünün özellikleri, güzellikleri ve üstünlükleri konusunda eğitilip, psikolojik olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca annenin stresten uzak olması, sağlıklı beslenmesi ve de aşırı fiziki yorgunluklardan kaçınması sütün efektif olması konusunda önemli diğer hususlardır.”

Bebeğin özellikle ilk günlerde olmak üzere ilk ay içinde istedikçe emzirilmesi gerektiğini ifade eden Yağcı, anne sütü alan bir bebeğe D vitamini dışında su dahil başka hiçbir şey verilmesine gerek olmadığını kaydetti