Anne ve 4 çocuğu katlettiği iddia edilen Cingöz müebbet hapisle yargılanacak

Van'ın Erciş ilçesinde anne ile 4 çocuğunun ölümüyle ilgili tutuklanan Resul Cingöz ile ilgili iddianame hazırlandı.

Van’ın Erciş ilçesinde anne ile 4 çocuğunun ölümüyle ilgili tutuklanan Resul Cingöz ile ilgili iddianame hazırlandı. Tutuklu sanık Recep Cingöz hakkında kasten adam öldürmekten 5 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Cingöz, ayrıca mala zarar verme ve yağma suçlarından da yargılanacak. Ailenin avukatı Baran Bilici, iddianamenin kendilerini tatmin etmediğini bu olayın organize bir olay olabileceği şüphesi bulunduğunu söyledi. Avukat Bilici, olayın işlendiği tarihe bakılarak sanığın iddianameye çocuk olarak girdiğini, bunun da cezada indirime neden olacağını kaydetti.
Van’ın Erciş Çelebibağ Beldesi’nde 9 Kasım 2010’da anne Saide Aslan, çocukları 18 yaşındaki Sinan, 14 yaşındaki Pınar, 7 yaşındaki Fatma ve 4 yaşındaki Mevlüt’ün bıçaklanarak öldürüldü. Olayın çözebilmek için Erciş İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Tahir Şen başkanlığında rütbelilerden oluşan 8 kişilik özel ekip oluşturuldu. Özel ekip, olayın Resul Cingöz’ün olayı yaptığına dair kanıtlar bularak onu tutukladı. Cingöz, yapılan çapraz sorguda suçunu itiraf etti.
Erciş Savcılığı tarafından yapılan soruşturmanın ardından 5 kişinin ölümü ile ilgili hazırlanan iddianame tamamlandı. Erciş Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 5 sayfalık iddianamede, 4 ay önce 19 yaşına giren ’21 Aralık 1992′ doğumlu Cingöz, ‘Suça sürüklenen çocuk’ olarak iddianameye geçti. Cingöz, iddianameye göre 5 kere ağırlaştırılmış müebbet cezası ile yağma ve mala zarar verme suçlarından yargılanacak.

CİNGÖZ, PARAYI CAMİ TUVALETİNE SAKLAMIŞ
Hazırlanan iddianameye göre Aslan’ ailesinin evine hırsızlık için giren Cingöz’ün cinayeti işledikten sonra paranın bulunduğu çantayı kilitli olan odadan aldı ve kapıyı da kilitledi. Evden bir süre uzaklaşan Cingöz, cinayeti işlediği bıçağı, yoldaki tarlaya fırlattı. Yanındaki para dolu çantayı ise evine giderken yol üstünde bulunan camiinin merdivenin altında bulunan tuvalete sakladı. Sanık Recep Cingöz, sabah ezanı okunurken evine gitti, babasının hayvanlarına yem atmak için ahıra gittiği sırada babasına görünmeden odasına girdi. Cingöz, bu sırada da kıyafetlerine kan bulaştığını farketti. Kanı kimsenin görmemesi için çamaşırlarını gizlice çıkarıp kirli çamaşır sepetini koydu.
Ertesi günde hayalindeki motosikleti almak için görüştüğü bir kişiyi bulan Cingöz, motosikleti almak için anlaştı. Daha sonrada tamamı bozuk para olan çantayı sakladığı camiiden alıp başka bir caminin yanında bulunan araziye sakladı. Ara ara sakladığı paralarla kuyumculara gidip küçük altın alıp, daha sonrada şüphe çekmemek için o küçük altınları da başka bir kuyumcuda bozdurdu. Bu yöntemle de gidip motorsikleti aldı. Cingöz’ün aldığı motorsikletle kaza yaptığı ve daha sonra yaptırdığı da iddianamede yer aldı.

CİNGÖZ’ÜN AVUKATI: OLAY ORGANİZE BİR OLAY
Olayda eşini ve 4 çocuğunu kaybeden Recep Cingöz’ün avukatı Baran Bilici, sanık Cingöz’ün 5 defa ağırlaştırılmış hapis cezası ile yağma ve mala zarar verme suçlarından yargılanacağını söyledi. Avukat Bilici, iddianamenin sadece sanığın beyanları ile hazırlandığını ve kendilerini tatmin etmediğini belirtti. Bilici, şunları söyledi: “Olayın gidişatı biraz daha organizeli bir olay gibi görünmektedir. Bizce olayın daha kapsamlı araştırılması gerekiyor. Organize bir cinayet olma ihtimali var. Bu arada, olayın yaşandığı dönemde Cingöz, 18 yaşını doldurmadığı için, hakkında istenen ağırlaştırılmış müebbet cezasının büyük ihtimalle 5237 TCK’nın 31 maddesi gereğince, ağırlaştırılmış müebbet cezası indirime girecek. Yani suça sürüklenen çocuk toplam 132 yılla yargılanabilir.”
Davanın görülmesine Erciş Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 Haziran 2011’de başlanacak.