Anne ve babalar dikkat!

Kanser ve kısırlığa neden olan ‘fatalat’ içeren Çin malı oyuncaklar Avrupa üzerinden Türkiye’ye giriyor. Fatalat katkılı oyuncaklar denetimde ortaya çıktı.

ÇİNLİLER, melaminli mama ve süt tozlarından sonra şimdi de oyuncaklarda kullandığı ‘fatalat’ adı verilen plastik katkı maddesi ile çocukları tehdit ediyor. Ergenlikte cinsel kimlik değişimi, kısırlık, erken göğüs büyümesine neden olduğu, cilt hastalıkları ve kanser riski oluşturduğu için AB tarafından yasaklanan ‘fatalat’ (di-phtalate) katkılı oyuncakların, Avrupa üzerinden Türkiye’ye sokulduğu anlaşıldı. TBMM gündemine gelen bir soru önergesine yanıt veren Gümrük Müsteşar Vekili Arslan Günler, yönetmeliğe uygun bildirim yapan bazı firmaların, standart dışı oyuncaklarla gümrük denetimlerini aştıklarını kabul etti. AB kriterlerine uygunluğu gösteren ‘CE’ damgasının gerçekliğinin teknik incelemeyle denetlendiğini belirten Günler, inceleme sonunda yönetmeliğe uygunluğu belgelense dahi, ürünün güvenli olmadığına dair kesin belirtiler bulunması halinde Sağlık Bakanlığı’nca piyasaya arzının durdurulduğunu kaydetti. Günler, şu bilgileri verdi: ‘Oyuncak arabaların Sağlık Bakanlığı analizlerinde, kurşun miktarı izin verilenden fazla çıkmış, oyun hamuru küflü olduğu ve asgari güvenlik koşullarını sağlamadığı için güvensiz ürün olarak değerlendirilmiş, oyuncak tabancada kurşun miktarı izin verilenden fazla tespit edilmiş, su oyuncaklarının fatalat testinde izin verilen düzey üzerinde içerdiği saptanmıştır. Oyuncaklar piyasadan toplatılarak firmalara para cezaları verildi. Oyuncakların, biri hariç Çin menşeli olduğu görüldü.’

Fatalat nedir?

PLASTİK katkı maddesi olan fatalat ergenlik sürecinde cinsel kimlik değişimi, erkek çocuklarda kısırlık, kız çocuklarda erken göğüs büyümesi ve cilt hastalıklarına neden olduğu, kanser riski oluşturduğu için AB’ce yasaklandı. Fatalat katkısı, baskılı tişörtlerde de kullanılabiliyor.


Star gazetesi