Anneler ‘dayağa hayır’ dedi

Anneler Günü'nde kadınlar "Koca dayağına hayır" eylemi yaptı.

Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda toplanankadınlar, “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun, Annelerini seven eşlerini döven erkeklere hayır” şeklinde slogan attı.

Üzerinde “Erkek şiddetine son” yazılı bez afişler taşıyan kadın eylemciler, anneler gününde böylesi bir eylem yaparak, “annelerini seven ama eşlerini döven erkekleri protesto ettiklerini” söyledi. Grup adına basın açıklamasını okuyan Mor Çatı Derneği Başkanı Canan Arın, “Annelerini seven kadınlarını döven erkeklere karşı buradayız. Siyaset ve iş yaşamında önümüz alınmak isteniyor. Yasaların çıkması ve kampanyaların yapılması yetmez” şeklinde konuştu. Amaçlarının kadına karşı uygulanan şiddetin son bulması olduğunu da sözlerine ekleyen Arın, “Biz şiddetin kökünde yatan çıkarları ortadan kaldırmak istiyoruz.” dedi.

12 Eylül 1980 ihtilali sonrası gerçekleştirilen ilk yürüyüşün zorluklara rağmen kadınlar tarafından yapıldığına vurgu yapılan eylemde, 12 Eylül döneminde kadınları için bestelenmiş “Kadınlar vardır” isimli şarkı, yazarı Filiz Kerestecioğlu tarafından grupla birlikte söylendi. Filiz Kerestecioğlu, 12 Eylül sonrası yapılan ilk yürüyüş için bestelediği şarkının her 8 Mart’ta ve kadın eylemlerinde söyleniyor olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Gülsun Kanatdinç isimli eylemci, kadına yönelik şiddetin devam ettiğini, bu durumun son bulması ve geleceğe dair yeni planların yapılabilmesi için eyleme katıldığını dile getirdi. Mor Çatı mensubu kadınlar daha sonra eylemde okudukları metinlerin bir örneğinden Bahariye Caddesi üzerinde vatandaşlara dağıttı.