Anneler! Depresyona yenilmeyin

Gebelik ve doğum sonrası kadınların ruhsal açıdan en zorlandıkları dönemdir.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Enis Arabacı, ‘Doğum sonrası dönemde, ani değişen hormon düzeyleri, yaşam düzeni ve dengelerinde değişiklikler, kişinin anneliğe ve doğuma hazır olmaması, evliliğin iyi gitmiyor olması, annenin daha önce depresyon ve benzeri hastalıklar geçirmiş olması gibi faktörler o kadının ruhsal yapısını zorlar” diyor.
Doğum sonrası dönemde özellikle iki ruhsal durum öne çıkıyor. Doğumdan sonraki 3. ve 4. günlerde ortaya çıkan ‘gebelik hüznü’ doğum yapan kadınların yaklaşık yarısında gözlenir. Kolay ağlama, kolay sinirlenme, halsizlik, bitkinlik, duygusal dalgalanmalar ve yetersizlik hisleri halinde kendini gösterir.

EŞE GÖREV DÜŞÜYOR
Eşin anlayışı ve çocuğun bakımına yardımıyla 10-15 gün içerisinde düzelir. İkincisi ise ‘doğum sonrası depresyonudur. Doğum yapan kadınların yaklaşık yüzde 10’unda gözlenir. Hayattan zevk almama, mutsuzluk, uykusuzluk, iştahsızlık, yetersizlik duyguları, özgüven kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. Doğum sonrası depresyon artarsa mutlaka destekleyici tedavi gerekir.