Antalya 2006 sonuna kadar döviz borçlari hariç tüm borçlarini ödeyecek

Antalya Büyüksehir Belediyesi'nin 2006 bütçesi 256 milyon 500 bin olarak belirlendi.

Antalya Büyüksehir Belediyesi, kasim ayinin son toplantisinda 2006 bütçesini masaya yatirdi. Menderes Türel baskanliginda toplanan mecliste, alt kademe belediyeleri ve Büyüksehir Belediyesinin 2006 bütçesi belirlendi. Büyüksehir Belediyesinin 256.5 milyon, Muratpasa Belediyesinin 86 milyon, Kepez Belediyesinin 77 milyon ve Konyaalti Belediyesinin 21.355 milyon YTL bütçeleri oy birligi ile kabul edildi.
Bütçe görüsmeleri sirasinda söz alarak meclis üyelerine tesekkür konusmasi yapan Büyüksehir Belediye Baskani Menderes Türel, 2006 yili sonuna kadar döviz borçlari hariç belediyenin borçlarinin sifirlanacagini bildirdi. 2005 yilinda hiçbir borçlanma yapilmadigina dikkat çeken Türel, 2005 yilinda 31 milyon YTL’lik iç borç ödendigini, ve 37 milyon YTL’lik yatirim yapildigini söyledi. Türel ayrica, 2006 yili içinde 36 milyon 800 bin liralik borç ödemeyi planladiklarini anlatti. 2011 yilina kadar ödenmesi gereken 15 milyon dolarlik dis borç oldugunu hatirlatan Menderes Türel, bunlarin da yillik 3’er milyon dolar taksitle ödenecegini duyurdu.
2006 yilinda 42 ayri projeyi hayata geçirmeyi düsündüklerinin de altini çizen Büyüksehir Belediye Baskani, “2005 yilinda SSK basta olmak üzere, ticari bankalara ve diger alacaklilara 40 milyon YTL borç ödendi. Borçlarimizi öderken yatirimlari aksatmamaya özen gösterdik. Gelecek yil da dis kredi borcu haricindeki tüm borçlarimiz ödenmis olacak olup 90 milyon YTL’lik yatirim ve mal alimi yapacagiz.” diye konustu.

“UZUN VADELI BORÇLANMAK SICAK PARAYI VERMEKTEN IYIDIR”

Yapilan dis borçlarla ilgili açiklamalarda da bulunan Menderes Türel, gelir-gider bütçesindeki 16.5 milyon YTL’lik açigi oldugunu hatirlatti. Bu yil ilk defa 2006 yili bütçesinin denklenmedigini söyleyen Türel, 10 milyonu dis, 6 milyonu ise iç borçlanmalarla 16 milyon YTL’lik farki kapatacaklarinin altini çizdi. Türel, “Yaptigimiz bu borçlanmalar kaynak ihtiyaci oldugundan degil. Paramizi daha ekonomik kullanmak içindir. Uzun vadeli kredi alma imkanimiz varken, sicak paramizi biranda yatirmak istemedik. Mesela itfaiye araçlari için 8 milyon YTL’lik yatirim gerekiyordu. Biz bu parayi verebilirdik. Ama yillara bölerek ödeme seçenegi oldugu için borçlandik ve bütçede fazla açik vermemis olduk. Aksi durumda yapacagimiz projelerde ufakta olsa bir aksama yasanmasi söz konusu olurdu.” seklinde konustu