Antalya’da 30 santimetre dolu yağdı fabrikalar zarar gördü

Antalya'da yaşanan ikinci dolu felaketinden Döşemealtı ilçesi etkilendi.

Antalya’da yaşanan ikinci dolu felaketinden Döşemealtı ilçesi etkilendi. Yarım saatte 30 santimetre olan doludan, fabrikalar zarar görürken, kapanan yolları kepçeler açtı.
Antalya’da 2 Mart’ta etkili olan dolu felaketinin bir benzeri daha yaşandı. Bu kez Antalya’nın Döşemealtı ilçesini etkisi altına alan dolu yağışından en çok zararı Organize Sanayi Bölgesi (OSB) gördü. OSB’deki yollar yaklaşık 30 santimetre karın etkisiyle kapandı. Kapanan yollar kepçelerin yardımıyla bir saatte trafiğe açılabildi. Bazı araçlar da yollarda kaldı. Dolunun ardından etkili olan sağanak yağışla birlikte fabrikaların çatılar çöktü. Bir tente fabrikasının çatısı aşırı dolu ve sağanak yağmurdan dolayı zarar gördü. Çatının bir kısmı çökerken fabrikayı su bastı. İtfaiye ekiplerinin yardımıyla fabrikadaki sular boşaltılırken, tente bezleri ve çok sayıda elektronik cihaz zarar gördü. Fabrika Müdürü Yusuf Külük, çatıdaki aydınlatma pencerelerin patlaması sonucu fabrikanın tamamen sular altında kaldığını söyledi. Tüm ekipman ve makinelerinin kullanılamaz hale geldiğini ifade eden Külük, şuan için 350 bin liralık zararlarının olduğunu söyledi. Külük, dolu yağışının yarım saat sürdüğünün bunun ardından yağmur ve fırtınanın başladığını söyledi.
Öte yandan, Döşemealtı ilçesinin beş köyünde etkili olan dolu yağışı ekili alanlarda ve narenciye ağaçlarında hasara neden oldu. Karataş, Kömürcüler Kevşirler, Dereli ve Bıyıklı köylerindeki narenciye, nar ve zeytin ağaçları, buğday ve hububat ekili araziler büyük zarar gördü. Yarım saat süren dolu yağışı nedeniyle yer yer 30 santimetreye kadar dolu birikti.