Antalya’da vergi denetimleri başladı

Antalya'nın Serik ilçesinde Semt Pazarcıları Odası (SPO), Vergi Dairesi ile Zabıta eşliğinde seyyar satıcıları denetlemeye başladı.

SPO Başkanı Erdal Çam, yaptığı açıklamada, Belek pazarında denetimlere başladıklarını ifade ederek, ilk izlenimlerin çok iyi olduğunu kaydetti. Çam, “Pazarcılarımız denetimlerden memnun. Zaten odaya bağlı 405 üyemiz vergi veriyor. Onların korkacağı birşey yok. Vergi vermeyenler korksun” dedi.

20 Nisan itibariyle denetimlere başlayan SPO, geçtiğimiz günlerde üyelerin sorun yaşamaması için birkaç defa bilgilendirme toplantısı yapmış, yeni çıkan vergi kanunları hakkında üyelerini bilgilendirmişti. Denetimler başlamazdan önce Serik Vergi Dairesi Müdürü Ahmet Çetin tarafından pazarcılar sevk irsaliyesi ve fatura mustahsil makbuzları kullanımı konusunda da aydınlatıldı. Çetin’e göre, mükelleflerden ceza görenlerin çoğu bilgisiz.

Denetimlerle birlikte semt pazarlarında ileriye dönük kalite artışının yaşanacağına değinen SPO Başkanı Erdal Çam, “Vergi ödemeyenler ucuz ve kalitesiz mal satarak, devlete vergisini ödeyen pazarcımıza karşı haksız kazanç sağlıyordu. Bu durum yeni uygulamayla ortadan kalkmış olacak” dedi. SPO’ya üye olan satıcılara seslenen Çam, yapılan denetimlerde kaydı bulunmayan pazarcılar ceza-i müeyyidelerle karşı karşıya kalabileceklerini belirterek, “Kanunlar karşısında üyelerimizin yapmış olduğu her hata hem onlara hem de odaya zarar verebilir” diye konuştu.

SPO, semt pazarlarında başlattığı denetimlerde vergi ve zabıtanın da desteğini arkasına aldı. Çam, “Denetimlerde vergi, sicil ve odamızda kaydı bulunmayan pazarcılar artık tezgah açamayacak. Denetimlerimiz ilçe genelinde sürdürülecektir” dedi.

Öte yandan, SPO, üyelerine yönelik sağlık hizmeti de başlattı. Özel Aspendos Hastanesi’yle anlaşma yapan oda, pazarcılara yüzde 50 indirimle muayene ve tedavi olma imkanı sağladı. Bu hizmetten birinci dereceden akrabalar faydalanabilecek. Hastane yetkilileri ise, 405 üye için özel kimlik kartı bastırıyor. SPO Başkanı, “Hastane ile anlaşma yaptık. Odamıza kayıtlı tüm pazarcılar yüzde 50 indirimle hastanenenin tüm imkanlarından faydalanabiliyor artık. Hastaneye pazarcılarımızın isim listesini verdik. Müracat eden pazarcılarımıza özel bastırdığı kimlikler verilene kadar hastane yetkilileri pazarcılarımızı listelerden tesbit edecek. Önümüzdeki günlerde hastaneye müracat kimlikle yapılacak” şeklinde konuştu.